دکتر علیرضا جباری » علائم افسردگی؛ چراغ راه درمان فوری
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

علائم افسردگی؛ چراغ راه درمان فوری

علائم افسردگی در برخی افراد کاملا مشهود خواهد بود اما در بعضی دیگر ممکن است که علائم درونی داشته باشد و در ظاهر نشان داده نشود که فرد به افسردگی دچار است. نشانه های افسردگی در افراد متفاوت است و در هر فرد مبتلا به شکل خاصی نمایان می‌شود. در این مقاله از سایت دکتر علیرضا جباری به ۱۲ نشانه رایج افسردگی اشاره خواهیم داشت.

افسردگی چه زمانی گریبان‌گیر فرد می‌شود؟

افسردگی به دلایل مختلف و در زمان ‌های متفاوتی در زندگی یک فرد به وجود می‌آید. هر فردی تجربه‌ها و شرایط مختلفی را تجربه می‌کند که به وجود افسردگی منجر می‌شوند.

رویدادهایی مانند از دست دادن عزیزان، جدایی، از دست دادن شغل، مشکلات مالی، مشکلات در روابط و غیره می‌توانند باعث افسردگی شوند. همچنین، تغییرات شیمیایی در مغز و نواحی مرتبط می‌توانند نقشی در بروز افسردگی داشته باشند. عوامل مانند نواقص شیمیایی مغز، عوامل ژنتیکی و تاریخچه خانوادگی از افسردگی نیز تأثیرگذار است.

مشکلاتی مانند اضطراب، استرس مزمن، نگرانی ‌های بیماری، عدم تعادل در زندگی و اجتماعی و مشکلات خودشناسی می‌توانند برای فرد، افسردگی را به همراه داشته باشند. وجود بیماری‌ های مزمن، کمبود ویتامین ‌ها و مواد مغذی، اختلالات خواب و عوامل فیزیکی دیگر نیز در بروز این بیماری برای اشخاص بی تاثیر نیست.

۱۲ نشانه رایج افسردگی

 1. حالت ناراحتی مداوم و گاها بی دلیل
 2. کاهش علاقه به فعالیت‌های روزمره
 3. افزایش یا کاهش وزن بیش از حد در اثر پرخوری عصبی
 4. بی‌خوابی بیش از حد یا خوابیدن های طولانی
 5. خستگی و کاهش انرژی غیر عادی
 6. اختلال در تمرکز و توجه و تصمیم گیری
 7. احساس گنگی و بی‌ارزشی
 8. وجود افکار منفی یا خودکشی
 9. ایجاد عصبانیت و بدخلقی بسیار سریع
 10. کاهش فعالیت جنسی
 11. گوشه گیری و دوری از خانواده
 12.  درد و علایم جسمی بدون علت فیزیکی

این نشانه‌ها ممکن است به صورت جزئی یا کامل در افراد وجود داشته باشند و تجربه هر فرد متفاوت باشد. در صورتی که شما یا کسی که می‌شناسید این نشانه ‌ها را تجربه می‌کند و یا به افسردگی ماژور مبتلا است، توصیه می‌شود به بهترین متخصص روانپزشک محل زندگی خود مراجعه داشته باشد تا علت بروز این مشکل در ابتدا تشخیص و اقدامات لازم انجام شود.

علائم افسردگی در کودکان

افسردگی در کودکان می‌تواند به نسبت به بزرگسالان متفاوت ظاهر می‌شود. رایج ترین این علائم عبارتند از:

 • ناراحتی و بدخلقی
 • تغییرات در تغذیه
 • مشکلات خواب
 • افت توجه و تمرکز
 • کمبود انرژی کودک
 • تغییر در الگوی رفتارهای اجتماعی
 • تغییرات روحی و عاطفی مانند عصبانیت
علائم افسردگی در زنان

علائم افسردگی در زنان

افسردگی در بانوان بیشتر از آقایان رایج است زیرا روحیات لطیف تری دارند و تغییرات هورمونی بیشتری را تجربه می‌کنند که در ایجاد حالات افسردگی تاثیرگذار است.

در صورت بروز این مشکل، بانوان احساس ناراحتی، غم و بی‌حالی را به طور مداوم تجربه می‌کند. معمولا بانوان از فعالیت هایی که باعث خوشحالی آن ها در گذشته می‌شد، دیگر احساس رضایت و خشنودی ندارند. این احتمال است که وی احساس خستگی بیش از اندازه داشته باشد و نتواند به طور معمولی در فعالیت ‌های روزمره شرکت کند. یکی از علائم افسردگی در بانوان، پرخوری عصبی خواهد بود که باعث اضافه وزن شدید می‌شود. احساس ناامیدی، بی‌ارزشی و خود انتقادی نسبت به خود دارد. او احساس می‌کند که هیچ کاری ارزش ندارد و قادر به انجام وظایف روزمره نیست.

علائم افسردگی در افراد میانسال

افسردگی در افراد میانسال نیز می‌تواند با علائم و نشانه‌های خاصی همراه باشد. در زیر تعدادی از علائم مشترک افسردگی در افراد میانسال را بررسی می‌کنیم:

 • کاهش عملکرد و انگیزه
 • تغییرات در الگوی خواب
 • تغییرات در وزن و اشتها
 • عدم تمایل به فعالیت ‌های اجتماعی و انزوایی
 • احساس ناامیدی و بی‌ارزشی
 • اضطراب و عصبانیت بی دلیل

✍️ بیشتر بدانید: افسردگی بعد از مهاجرت و راه های کنترل آن

راهکارهای کنترل و مدیریت علائم افسردگی

راهکارهای کنترل و درمان قطعی افسردگی می‌تواند شامل ترکیبی از روش ‌های خود مراقبتی، تغییرات در سبک زندگی و درمان‌های حرفه‌ای پزشکی باشد. در زیر تعدادی از راهکارهای موثر برای کنترل و مدیریت علائم افسردگی را بررسی می‌کنیم.

 • مراجعه به یک روانشناس یا روانپزشک متخصص می‌تواند به شما کمک کند تا با علائم افسردگی مواجه شده و راهکارهای مناسب را برای مدیریت آن‌ها آموزش ببینید. روش‌هایی مانند درمان مشاوره‌ای، روش‌های شناختی-رفتاری و در صورت لزوم، داروها ممکن است در اینجا مورد استفاده قرار گیرند.
 • ورزش و فعالیت بدنی منظم می‌تواند بهبود خلق و خوی و روحیه شما را افزایش دهد. تمرینات هوازی مانند پیاده‌روی، دویدن، شنا و یوگا می‌توانند در کاهش علائم افسردگی مؤثر باشند.
 • داشتن تغذیه مناسب و سالم می‌تواند تأثیر مثبتی بر خلق و خوی شما داشته باشد. سعی کنید از مواد غذایی سالم، متنوع و غنی بهره ‌برداری کنید و مصرف مواد غذایی پرچرب و پرقند را کاهش دهید.
 • حفظ الگوی خواب منظم و کافی می‌تواند به کنترل علائم افسردگی کمک کند. سعی کنید در همان زمان هر شب به رختخواب بروید و حتما برای خود محیط مناسبی برای خوابیدن ایجاد کنید.
 • مصرف مواد مخدر و الکل می‌تواند علائم افسردگی را تشدید کند. سعی کنید از اینگونه مواد دوری کنید یا مصرف مواد دخانیاتی را به حداقل برسانید.
 • سعی کنید واقعیت‌ های زندگی را به طور متعادل و بازنگری کنید. قبول کردن واقعیت ‌ها و تغییر نگرش خود می‌تواند در کاهش افسردگی موثر باشد.

علائم افسردگی برای افراد اینگونه است که ….

دانستید که علائم افسردگی در افراد متفاوت است و ممکن است که شخصی اصلا علائم ظاهری و عصبی نداشته باشد. شما باید راهکار های کنترل کننده افسردگی را بشناسید و  با پذیرش واقعیت های زندگی از بی هدفی و ناراحتی خود بکاهید و سعی کنید در این بازه زمانی بیشتر در محیط های اجتماعی قرار بگیرید.

*~ سوالات متداول درباره علائم افسردگی ~*

۱- علائم افسردگی در افراد یکسان است؟

خیر، این علائم در هر شخص نیز به طور متفاوتی بروز می‌کند. خانم ها و آقایان نیز نشانه های تقریبا متفاوتی از افسردگی را تجربه می‌کنند. افکار منفی و خودکشی در نوجوانان افسرده نیز بیشتر از افراد میانسال است.

۲- آیا علائم افسردگی قابل درمان است؟

به طور کلی علائم افسردگی قابل درمان است. همچنین درمان‌های مختلفی برای افسردگی از جمله درمان‌های روانشناختی، درمان دارویی و ترکیبی وجود دارد.

۳- چه راهکارهایی برای مدیریت علائم افسردگی وجود دارد؟

 راهکارهای مدیریت افسردگی شامل مشاوره حرفه‌ای، تغییرات در سبک زندگی، تمرینات تنفس عمیق و آرامش، ورزش و فعالیت بدنی منظم، حفظ فعالیت روزمره، حمایت اجتماعی و حمایت توسط افراد خانواده، تمرینات مدیتیشن و خودمراقبتی است.

دکتر علیرضا جباری

دکتر علیرضا جباری

متخصص اعصاب و روان و رواندرمانگر در تهران، دارای گواهینامه تخصصی اعصاب و روان،  دارای گواهینامه بین الملی در درمان های متمرکز بر هیجان Emotion focused therapy تحت نظر Juliett beeking، دارای گواهینامه هیپنوتیزم تراپی از انجمن هیپنوتیزم ایران، دوره تخصصی رواندرمانی و تراپی تحت نظر اساتید و سوپرویژن از اساتید مربوطه، روانپزشک و رواندرمانگر سازمان بین اللملی پزشکان بدون مرز در پروژه جنوب تهران از سال 98 تا کنون، روانپزشک و رواندرمانگر در بیمارستان بین اللملی کیش از سال 97 تا کنون
برچسب ها:
مقالات مرتبط
درمان قطعی افسردگی و پیشگیری از آن

درمان قطعی افسردگی و پیشگیری از آن

درمان افسردگی امروزه که در جامعه ای زندگی می کنیم که همگی درگیر مشکلات زیادی همچون مشکلات اقتصادی، تورم، گرانی، بیکاری و درگیری با بیماری‌هایی چون کرونا هستیم، چالش بزرگ و درگیرکننده ای بین عموم...

اختلال وسواس؛ علل، علائم و درمان

اختلال وسواس؛ علل، علائم و درمان

تصور اشتباهی وجود دارد که اگر فردی همواره وسایل اطراف خود را به دقت مرتب کند، دائما دست های خود را بشوید و برنامه روزانه خود را به جزئیات کامل و زیر بینی انجام دهد ممکن است مبتلا به اختلال وسواس OCD...

اختلال شخصیت و درمان آن

اختلال شخصیت و درمان آن

در جوامع امروزی، حدود ۶ درصد از جمعیت کل جهان و ۶۰ درصد افراد مبتلا به انواع بیماری های اعصاب و روان دچار نوعی از اختلال شخصیت هستند. این اختلالات، شیوه های فکری و رفتاری عمیقا ریشه داری هستند که...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × دو =