دکتر علیرضا جباری » خیانت همسر و روانشناس خوب برای درمان آن
مدت زمان مطالعه ۱۵ دقیقه

خیانت همسر و روانشناس خوب برای درمان آن

ازدواج یکی از مهم ترین اتفاقات در زندگی هر کسی به شمار می آید، ازدواج نیازمند تعهد و پایبندی هر یک از طرفین نسبت به همدیگر است، همچنین نیازمند احترام متقابل زوجین است. اگر به مرور زمان این تعد و پایبندی و احترام متقابل از بین برود و یا کم رنگ تر شود منجر به خیانت زوجین و یا طلاق می شود. در نظر داشته باشید که خیانت تنها مختص به مردان نیست و زنان نیز خیانت می کنند.

خیانت، واژه ای که که هیچ زن و یا مرد متاهلی انتظار شنیدنش را ندارد و از این کلمه را نمی پسندند طبق آمار به دست آمده۹۰ درصد افراد خیانت را کار خوبی نمی دانند اما روز به روز خیانت افزایش می یابد.

در ادامه چندین نشانه که احتمال خیانت همسرتان را افزایش می دهد بیان می کنیم اما دقت داشته باشید که این علائم و نشانه ها ممکن است سو تفاهم باشد و هیچ دلیلی بر خیانت نیست در نتیجه با وجود این نشانه ها باز هم تصمیم گیری نکنید و حتما به یک مرکز مشاوره و یا روانشناس متخصص مراجعه کنید.

انواع خیانت

خیانت ها انواع مختلفی دارند که عمده ترین و مهم ترین آن ها از این قرار است:

 • خیانت عاطفی و احساسی: بدین معنا که فرد علیرغم داشتن یک رابطه جدی نسبت به شخص دومی احساسات و عواطف عمیق و جدی پیدا کند.
 • خیانت جنسی: گاها افراد بدون اینکه احساساتی نسبت به شخص دوم داشته باشند صرفا وارد رابطه جنسی می شوند. این خیانت در مردان شایع تر است زیرا که رابطه جنسی بدون عاطفه و احساس عمیق درمردان بیشتر مشاهده می شود تا زنان.
 • خیانت احساسی و جنسی: گاهی زنان و مردانی که به شخص دیگری غیر از همسر خود علاقه مند می شوند، وارد رابطه جنسی شده و دو خیانت با هم تحقق پیدا می کند.
 • خیانت توافق شده: این نوع خیانت بدین نحو شکل می گیرد که یک نفر از رابطه و تعهدش خارج شده است و همسرش از این موضوع مطلع است و می داند که به وی خیانت می شود.

مثل زنانی که در گذشته سایه زن دیگری را بر زندگی خود می پذیرفتند یا امروزه که با عناوین روشنفکری نمود پیدا کرده است و نمی خواهند سنتی رفتار کنند. در حالی که از آسیب های بعدی این خیانت ها بی اطلاع اند.

علائم و نشانه های خیانت

از میان نشانه های رایج خیانت می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • زمانی که جر و بحث کردن ها بر سر مسائل جزئی زیاد شود و شما فهمیده باشید که همسرتان از این مشاجره ها برای بیرون ماندن از خانه تا دیروقت استفاده می کند.
 • زمانی که تایم ماندن همسرتان در خانه کمتر شده است نسبت به قبل، درصورتی که دلیل موجه ای نداشته باشد و یا ساعات کاری بیرون منزل اضافه نشده باشد.
 • اگر کسانی که به آن ها اعتماد دارید به شما هشدار خیانت همسرتان را می دهند و دلایلی برای اثبات آن نیز دارند.
 • زمانی که از بودن کنار شما احساس رضایت ندارد و عموما عصبی به نظر می رسد.
 • زمانی که متوجه شوید فاصلیتان از همدیگر زیاد شده و همسرتان حوصله گفتگو با شما را ندارد.
 • اگر در خانه موضوع بحثتان خیانت باشد و همسرتان بدون متهم شدن رفتار های دفاعی از خود بروز دهد و یا خشمگین شود..
 • زمانی که به صورت ناگهانی بی نظم شود و به موقع به قرار هایتان نرسد و یا قول هایی که داده است عمل نکند.

این علامت ها و نشانه ها بسیار زیاد هستند که تعدادی از آنها را در بالا ذکر کردیم؛ به یاد داشته باشید این علائم برای زوجین است یعنی هم مردان و هم زنان، این نکته را فراموش نکنید که با وجود برخی از علائم بالا به سرعت تصمیم نگیرید و فرد مقابلتان را به خیانت محکوم نکنید زیرا ممکن است سو تفاهمی برای شما پیش آمده  باشد. برای اطمینان از خیانت همسر و برطرف کردن شک و تردید خودتان توصیه می کنیم که به بهترین رواندرمانگر تهران مراجعه کنید تا به دلیل شک و تردیدهای به وجود آمده، کانون خانواده از بین نرود.

خیانت زوجین و درمان آن

دلایل خیانت مردان و زنان به یکدیگر

دلایل زیادی برای خیانت افراد متاهل وجود دارد. تقریبا بیشتر از ۴۰درصد از افراد متاهل با خیانت مواجه می شوند و علی‌رغم درصد بالای خیانت تقریبا همه افراد حتی افرادی که در رابطه از راه دور هستند به این باور دارند که خیانت امری اشتباه است.

عوامل خطری مانند اختلالات شخصیتی و مسائلی در دوران کودکی همچنین فرصت هایی مانند رسانه های اجتماعی و محدودیت های نامناسب می توانند این احتمال را افزایش دهند که در واقع یکی از آن ها باعث بروز خیانت شود.

روانشناسان معتقدند که مهمترین دلیل زن و مرد متاهلی که رو به خیانت می آوردند، تجربه صمیمیت فردی و جنسی است.

درصورتی این اتفاق می افتد که دیگر روابط صمیمانه هم از نظر فردی و هم از نظر جنسی در زندگی مشترکشان وجود نداشته باشد، یکی از جذابیت های رابطه نامشروع که همان خیانت است، این است که طرفین از یکدیگر عیب و ایراد نمی گیرند و یا همدیگر را سرزنش نمی کنند و در ادامه به برخی از دلایلی که منجر به خیانت می شود می پردازیم اما این نکته قابل توجه است که شریک زندگی باعث خیانت همسرش نمی شود. چه فریادی برای کمک باشد، چه یک استراتژی خروج، یا وسیله ای برای انتقام گرفتن؛ پس از خیانت دیدن، فریبکار به تنهایی فرد خیانتکار به تنهایی مسئول خیانت است.

نداشتن رضایت از ازدواج و برآورده نشدن نیاز های عاطفی

این مورد یکی از مهم ترین دلایل خیانت محسوب می شود، گاهی برای افراد به مرور زمان اختلالات جنسی رخ می دهد  و مشکلات شخصیتی که وجود دارد باعث می شود تا فرد نتواند محبت و عاطفه مورد نیاز همسرش را برآورده کند و این نبود محبت و نبود رابطه گرم و صمیم منجر به خیانت همسر می شود، این مورد بیشتر در زنان صادق است اما برای مردان نیز اتفاق می افتد، زمانی که فرد از همسر خود محبت و عاطفه دریافت نکند، زمانی که شخص دیگری محبت و نیاز های عاطفی را برای وی برطرف سازد احتمال وسوسه شدن و کشیده شدن به سمت آن شخص افزایش می یابد و منجر به خیانت می شود.

انتقام گرفتن

اگر فردی مورد خیانت قرار گیرد ممکن است برای گرفتن انقام او نیز خیانت کند اما همه افراد این گونه نیستند، این افراد بر این عقیده هستند که همسرشان نیز باید طعم تلخ این اتفاق را حس کنند تا متوجه اشتباهات خود شوند.

بازگشت حس فردیت و استقلال

یک عقیده وجود دارد اینکه انگیزه این کار برای برگرداندن حس استقلال است، برخی از افراد فکر می کنند که با ازدواج استقلالشان را از دست می دهند و همچنین ممکن است در مقابل ناراحتی و نارضایتی همسر خود نتواند تمامیت خود را حفظ کند. به همین دلایل با وارد شدن به رابطه ای جدید یه دنبال بازسازی خود هستند.

عدم مدیریت روابط جنسی

این علت در ابتدا منجر به کاهش میل جنسی طرفین می شود اما به مرور زمان کیفیت آن کم میشود و دیگر از این رابطه لذت نمی برد که یکی دیگر از علت های اصلی خیانت این مورد است، مغز انسان به موقع لذت وهیجان و ترسی هورمونی ترشح می کند که بعد ا زمدتی به این دوز هورمون عادت کرده وبه دنبال هیجان بیشتری می گردد.

وجود یک محیط خانوادگی نا مطلوب

یکی دیگر از علت های خیانت ممکن است، بی وفایی والدین باشد زیرا فرزندان الگو و سرمشق زندگی خود را  والدینشان قرار می دهند و آنهارا ایده آل می بینند به همین دلیل از رفتار های آنان به صرت ناخودآگاه تقلید می کنند، این کودکان که در چنین خانواده هایی بودن بی وفایی برایشان قابل توجیه میگردد.

سن و شرایط کاری و زندگی

طبق تحقیقات انجام شده افراد بین سن ۱۸ تا ۳۰ سال دو برابر افراد بالای ۵۰ سال، خیانت می کنند و همچنین شرایط زندگی و کاری نیز نقش مهمی دارد به عنوان مثال گمنام بودن سفر ها و جمعیت و گمنام بودن در شهر های بزرگ احتمال اینگونه روابط نامشروع را بیشتر می کند و همچنین نداشتن روابط صمیمانه با دوستان و آشنایان و اقوام احتمال خیانت را بیشتر می کند،  درکسانی که  فعالیت ها و تعهدات مذهبی کمرنگ تری نیز وجود دارد، احتمال خیانت وعدم تعهدشان  بیشتر است.

ناامیدی در ازدواج

یکی از دلایل رایج خیانت نا امیدی در ازدواج است. فرد خیانت کار ممکن است چندین بار برای حل مشکلات ازدواجش تلاش خود را بکند اما این تلاش ها نتیجه ندهد. این مشکلات ممکن است به این علت باشد که هر دوی زوجین نسبت به ازدواج به گونه دیگری فکر می‌کردند یا به توجه ای که به فرزند تازه به دنیا آمده می‌شد حسادت می‌کردند یا اینکه هیچ کدامشان توانایی بروز دادن این احساسات را نداشتند.

دلایل بالا شامل هر دو زوج  می شود؛ اما اگر بخواهیم دلایل خیانت مردان و زنان را از هم تفکیک کنیم به صورت زیر بیان می شوند:

علل خیانت مردان

 • کم شدن جذابیت همسر
 • نابود شدن عشق و علاقه و شور و هیجان که در ابتدا ازدواج و آشنایی وجود داشته
 • اختلال و رفتار های غیر قابل تحمل همسر
 • سهل انگاری زنان: برخی از نان به سرعت و راحت بی وفایی شوهرشان را می بخشند که ممکن است دلیل بر مهربانی و یا ترس از تنهایی و.. باشد، اما این امر یعنی اجازه خیانت به شوهر
 • خیانت زن
 • نداشتن تمایل زن به برقراری ارتباط
 • بدون خطر دانستن خیانت: برخی از مردان فکر می کنند که زمانی که خیانت می کنند نه کسی متوجه می شود و نه کسی از خیانت آن ها آسیب می بیند؛ این طرز تفکر تنها بهانه ای برای انجام خیانت است.

ریشه های خیانت

علل و عوامل مختلفی می تواند در بروز خیانت اثر گذار باشد. در واقع این روزها، روان شناسان با بررسی هایی که انجام داده اند، به این باور رسیده اند که مساله خیانت تک علیتی نیست و می تواند ناشی از عوامل و زمینه های مختلفی باشد. از جمله:

 • هیجان و تنوع طلبی: بسیاری از تیپ های شخصیتی هستند که تنوع طلبی بیمار گونه دارند و این تنوع طلبی را حتی در داشتن شریک های زندگی متعدد گسترش می دهند.
 • ارضا نشدن نیاز های جنسی: بسیاری از مردان و زنان بدلیل بی توجهی های جنسی و یا ناتوانی شریک جنسی شان در برآورده ساختن نیاز های جنسی شان وارد رابطه ای می شوند که این کمبود را برایشان جبران کنند.
 • عدم دریافت حمایت های عاطفی: در بسیاری از موارد علیرغم اینکه دو نفر رابطه جنسی موفقی با هم دارند اما به لحاظ روانی و عاطفی نمی توانند همدیگر را ارضا کنند. از این رو یکی از دو طرف از رابطه عاطفی خارج شده و در جای دیگر در جستجوی آن است.
 • عدم رضایت از ازدواج: ازدواجی که هیچ گاه مورد رضایت انها نبوده است. این خیانت ناشی از ازدواج هایی است که به زور یا مصلحتی شکل گرفته اند.
 • انتقام: زمانی که زنان و مردان وارد رابطه ای می شوند که طرف آنها به انحاء مختلفی انها را می آزارد گاها برای انتقام وارد رابطه هایی می شوند که به نوعی انتقام بگیرند.

علل خیانت زنان

 • احساس تنهایی در زنان
 • نداشتن رابطه گرم و صمیمانه با همسر
 • داشتن گذشته ای آزاد (بدون قید و شرط) : داشتن گذشته ای به اصطلاح بی بند بار و بزرگ در خانواده ای آزاد
 • داشتن دوران مجردی محدود و کنترل شده
 • اختلالات شخصیتی در زن
 • مشکلات اقتصادی شوهر

کنار آمدن با همسر خیانتکار

در برخی مواقع افراد مشکوک به خیانت همسرشان هستند اما مدرکی ندارند و نمی توانند این موضوع را ثابت کنند، در حالی که اغلب بهترین رویکرد در ازدواج مستقیم بودن است، ممکن است در رابطه با این موضوع نگران باشید که آیا درخواست مستقیم باعث آسیب بیشتر می شود و البته پاسخی که همسرتان می دهد می تواند حقیقت یا دروغ باشد. بهترین رویکرد برای زوج های مختلف متفاوت است، اما اگر نگران هستید، ممکن است ایده خوبی باشد که به دنبال برخی از علائم باشید.

آیا کسی که خیانت کرده است دوباره خیانت می کند؟

یک ضرب المثل وجود دارد که می گوید فردی که یکبار خیانت کرده است همیشه خیانت می کند؟ اما این ضرب المثل تا چه حد درست است؟ آیا کسی که یک بار عمل خیانت را انجام داده است دوباره به شریک زندگی خود خیانت می کند؟

اگر بخواهیم به صورت منطقی به این موضوع فکر کنیم، تجربه نشان داده است افرادی که خیانت می کنند شخصیت پایداری ندارند و نمی توانند از لحاظ شخصیتی وفادار بمانند.

آن ها افرادی نیستند که در گذشته خیانت کرده اند، آن ها خیانت کار هستند و خیانتکار باقی خواهند ماند. در این شرایط اگر شریک زندگی آن ها با آنها در رابطه بماند خود را برای دردسر های زیادی آماده می کند.

خیانت چه عواقبی را به همراه دارد؟

این که شخصی متوجه شود همسرش به او خیانت کرده است، امری بسیار ناراحت کننده است و می تواند بر کل زندگی او تاثیر بگذارد . او در تمام مدت زندگی نسبت به همسر خود دید مثبتی داشته و به صورت ناگهانی متوجه می شود او آن فردی که فکر می‌کرد نیست.

این به خود خود این معنا را می دهد که زندگی آن چیزی نیست که او فکر می‌کرده است. نه تنها زندگی بلکه هیچ چیز به آن صورتی که او تصورش را داشته نیست. کفش خیانت شریک زندگی می‌تواند یکی از ناراحت کننده تزین و مختل کننده ترین وقایعی باشد که یک فرد با آن روبه رو می شود.

آیا خیانت درمان دارد؟

راه هایی وجود دارد که کمک می کند از بروز خیانت در میان زوجین جلوگیری شود.

ارتباطتان را تقویت کنید

با جرات می توانیم بگوییم هیچ مهارتی به اندازه فنون ارتباطات در کسب وکار و زندگی اجتماعی و خانوادگی حائز اهمیت نیست. همیشه به یاد داشته باشید یکی از مهارت های مهم، مهارت گوش دادن است همیشه برای همسر خود یک گوش کننده خوب یاشید، تنها شنونده بودن کافی نیست.

عدم رابطه صمیمانه با شخص دیگر

از صمیمت با افرادی که می توانند شما را به رابطه ای متعهد کنند اجتناب کنید

قدرت یکسان برای یک دیگر ایجاد کنید

بهتر است برای استقلال یکدیگر اهمیت قائل باشید و برای یکدیگر قدرت تصمیم گیری قائل شوید، امروزه برخی از زنان دارای موقعیت اجتماعی و مالی و تحصیلات بالایی برخوردارند  که این موضوع باعث می شود ا احساس قدرت کنند و در خانه اگر زیز سلطه باشند این موضوع موجب آزاد و اذیت آنان می شود.

سعی نکنید که یکدیگر را تغییر دهید

این واقعیت را بپذیرید که زنان ومردان از علایق و سلیقه های مختلفی برخوردارندو سعی نکنید که یکدیگر را همشکل کنید برای فرار از تنهایی . وجود تفاوت باعث تکامل می شود

قدرشناس باشید

آماری وجود دارد که می گوید از بن تمامی دلایلی که وجود دارد ۵۴ درصد آن قدر نشناس بودن است و ۱۲ درصد پرخاشگری و ۱۱ درصد نبود عواطف و احساسات واقعی موجب طلاق عاطفی می شود که نتیجه خیانت را در بردارد.

با یکدیگر صمیمی شوید

مهم ترین عامل سوق به روابط نامشروع و خیانت نبود صمیمی بین زوجین و چه از نظر فردی و چه جنسی است. با کمک یکدیگر نیاز های جسمی و روانی و عاطفی همدیگر را بشناسید و سعی در رفع نیاز های یکدیگر انجام دهید.

در نظر بگیرید که برای رفع مشکل و بهبود روابطتان حتما با افراد متخصص در این زمینه و روانشناسان مشورت کنید .

با کمک زوجین و روانشناستان، مشکلات برطرف شود و خیانت در زندگی شما وجود نداشته باشد.

بهترین روانشناس برای مشکل خیانت در تهران کیست؟

شاید شما هم در ذهنتان این سوال مطرح شود که آیا روانشناس به درمان خیانت کمک می کند؟ باید گفت که هر مشکلی در هر رشته ای برای رفع شدن به متخصص خود نیاز دارد. روانشناس با علم و تخصص خود ریشه خیانت را پیدا می کند و به رفع صحیح آن کمک می کند. انتخاب روانشناس خیانت خوب  اصلی ترین و مهم ترین کار برای رفع این مشکل است، روانشناسی که انتخاب می کنید باید از مهارت بالای گفتاری و درک برخوردار باشد و همچنین تجربه بالایی از مشاوره به افراد مختلف در زمینه خیانت را داشته باشد.

از نظر یک روانشناس خوب برای درمان خیانت مهم ترین موضوع  در رفع مشکل این است که فرد خیانت خود را بپذیرد.

روانشناس خیانت اصولا افراد را به دو صورت مورد بررسی قرار می دهد یکی کسی که خیانت می کند و دو کسی که به آن شده است و با هر دو به صورت های مختلفتی صحبت می کند تا بتواند مشکل اصلی را پیدا کند و سپس به رفع ان بپردازند.

بیشتر بخوانید:بهترین روانپزشک تهران چه ویژگی هایی دارد؟

مشاوره آنلاین خیانت

روانشناس آنلاین برای مشکل خیانت

خیانت یکی از معضلات رایج در میان زوجین است و هرگز نباید برای رفع آن و نجات زندگی خود تعلل کرد. گاهی بسیاری از افراد ساکن خارج از کشور نیاز دارند تا به راحتی و با زبان مادری خود احساسات و مشکلات خود را بیان کنند اما دسترسی آسانی به روانشناس فارسی زبان ندارند. خوشبختانه امروزه با گسترش اینترنت، به راحتی می توان برای مشاوره آنلاین روانشناسی اقدام کرد. مشاوره های آنلاین کمک می کند که اگر خارج از کشور یا دور از شهر هستید، بتوانید به راحتی با بهترین روانشناس آنلاین مشاوره کنید و بدون حضور فیزیکی مشکلات خود را حل کنید. پیش از اقدام به مشاوره، حتماً به خوبی جست و جو  کنید تا بتوانید یک روانشناس آنلاین خوب برای مشاوره خارج از کشور بیابید. روانشناسی که با تجربه و علم خود به خوبی شما را راهنمایی کند و در کمترین جلسات بیشترین نتیجه بخشی را داشته باشد.

در آخر

در انتها باید بگوییم که دلایل زیادی برای خیانت وجود دارد و ازدواج بسیار پیچیده است. اما صحبت مستقیم، بیان نیازهای خود، تمرین بخشش و تعهد به کار روزانه برای ازدواج، بهترین طرح ضمانتی برای محافظت از ازدواج شماست. در انتهای همین مقاله می توانید سوالات خود را در رابطه با خیانت و راه های جلوگیری از آن در بخش دیدگاه مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط دکتر علیرضا جباری به آن ها پاسخ داده شود.

دکتر علیرضا جباری

دکتر علیرضا جباری

متخصص اعصاب و روان و رواندرمانگر در تهران، دارای گواهینامه تخصصی اعصاب و روان،  دارای گواهینامه بین الملی در درمان های متمرکز بر هیجان Emotion focused therapy تحت نظر Juliett beeking، دارای گواهینامه هیپنوتیزم تراپی از انجمن هیپنوتیزم ایران، دوره تخصصی رواندرمانی و تراپی تحت نظر اساتید و سوپرویژن از اساتید مربوطه، روانپزشک و رواندرمانگر سازمان بین اللملی پزشکان بدون مرز در پروژه جنوب تهران از سال 98 تا کنون، روانپزشک و رواندرمانگر در بیمارستان بین اللملی کیش از سال 97 تا کنون
برچسب ها:
مقالات مرتبط
افسردگی بعد از ازدواج و درمان آن 

افسردگی بعد از ازدواج و درمان آن 

افسردگی بعد از ازدواج در چند سال اول بسیار دیده می‌شود. افرادی که دچار این عارضه می‌شوند، با علائمی از قبیل، احساس ناراحتی و غم به صورت مداوم، خستگی و کمبود انرژی، مشکل در تمرکز، کاهش یا افزایش...

اختلال شخصیت خودشیفته و ازدواج

اختلال شخصیت خودشیفته و ازدواج

ازدواج با فرد دارای اختلال شخصیت خودشیفته یکی از بحران‌های نگران‌کننده برای جوانان است که ممکن است سرآغاز مشکلات متعددی باشد. اختلال شخصیتی خودشیفتگی یکی از مواردی است که ممکن است در ازدواج مشکل‌ساز...

تمامی نشانه های یک رابطه سمی و ناسالم

تمامی نشانه های یک رابطه سمی و ناسالم

رابطه ناسالم می تواند تاثیر مضری بر روی سلامتی، شادابی و آرامش کلی شما داشته باشد.مشکلی که وجود دارد این است با توجه به اینکه برخی از روابط به صورت واضح و آشکاری سمی و در مواردی توهین آمیز هستند....

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 3 =