(021)22012336 - 22016693 - 22019364
تهران، مقدس اردبیلی(زعفرانیه)، بعد از مجتمع تجاری پالادیوم، کوچه شیرین، پلاک ۱۲، واحد ۵
دکتر علیرضا جباری » ترس از مرگ و تاثیر آن بر زندگی
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

ترس از مرگ و تاثیر آن بر زندگی

یکی از انواع ترس ها و هراس هایی که انسان ها در طول زندگی آن را تجربه می کنند، ترس از مرگ خود یا مرگ عزیزان است. این ترس مخصوصاً در محیط هایی که یادآور این پدیده است بیش از پیش بروز و ظهور پیدا خواهد کرد. برای مثال افراد در هنگامی که در یک مجلس ترحیم شرکت می کنند و یا این که در محیط آرامگاه های مختلف قرار می گیرند مرگ را یادآور می شوند و از وقوع آن برای خودشان احساس ترس می کنند. ترس از مرگ و تاثیر آن بر زندگی موضوع اصلی این مقاله است که می خواهیم از جنبه های مختلف به آن بپردازیم. با ما همراه باشید.

ترس از مرگ

تاثیرات منفی ترس از مردن بر زندگی

ترس از مرگ علیرغم این که از انواع ترس های طبیعی است و تقریباً تمامی افراد آن را تجربه خواهند کرد، اما می تواند اثرات منفی ای در پی داشته باشد.

برای مثال در افرادی که ترس از مردن به شکل وسواس گونه ای در اذهان آنها رسوخ کرده است، تصور آن می تواند موجب پریشانی و افسردگی آنان شود. به همین دلیل در این موارد می گویند ترس از مردن در وضعیت افراطی قرار گرفته است. از این رو باید نسبت به این حساسیت بالا در خصوص مرگ نگران شد و به دنبال راهکاری در جهت درمان آن برآمد.

ترس از مرگ وسواس گونه به وضعیتی گفته می شود که فرد دائماً با فکر مرگ درگیر باشد و حتی در مواردی که هیچ عامل خطر و تهدید کننده ای وجود ندارد این ترس ادامه دار شود.

در صورتی که ترس از مرگ افزایش پیدا کند، در روند طبیعی زندگی افراد اختلال ایجاد خواهد کرد. در واقع افراد در نوعی از وضعیت افسردگی قرار خواهند گرفت که تمامی انگیزه های آنان از بین می رود و ممکن است که خود را در خانه و یا اتاق خودشان محبوس کنند.

برای مثال پژوهش ها تایید می کنند که گاهی افراد به دلیل تجربه ترس های شدید در زمینه مرگ ،از حضور در مراسم تدفین و نیز رفتن به آرامگاه ها اجتناب می کنند. زیرا این محیط ها و این اتفاقات منجر به شدت یافتن ترس آنها از مرگ می شود. بنابراین روشن است زندگی این افراد تحت الشعاع ترس غیر منطقی قرار بگیرد و باید روند درمانی برای این افراد طی شود.

آیا ترس از مرگ همواره منفی است؟

خیر ترس از مردن موجب می شود که افراد نسبت به عواملی که احتمال این اتفاق یعنی مرگ را برای ما رقم می زنند حساس شده و از آنها دوری کنند.

برای مثال ترس از مرگ است که موجب می شود افراد در ارتفاعات با احتیاط بیشتری حضور داشته باشند، یا ترس از مردن است که افراد انسانی با مماشات و بدون خشونت های خطرناک با هم زندگی می کنند. یا این که ترس از مرگ موجب می شود در زندگی فعالیت های سازنده داشته باشیم و به پیشرفت فکر کنیم.

ترس از مرگ به نوعی مانعی در مسیر انجام انواع اقدامات خطرناک است. مثل آدم کشی یا انجام فعالیت های پر خطر.

برای مثال زمانی که شما در دریا قرار می گیرید سعی می کنید فاصله یتان با ساحل چندان زیاد نشود که احتمال بروز خطر برایتان افزایش بیابد. همین احساس ترس از نبودن و مردن موجب می شود در محیط های امنی قرار بگیریم تا بقای مان با تهدیدی مواجه نشود.

ترس از مرگ

ترس غیر منطقی از مرگ از کجا ناشی می شود؟

ترس غیر منطقی یا همان ترس وسواس گونه به دلیل ایجاد پیامد های منفی موجب شده است که بسیاری از روانشناسان و متفکرین در طول تاریخ علم روانشناسی در جهت تبیین و تحلیل آن تلاش کنند.

برای مثال فروید، روانشناس و روانکاوی مشهور، ترس غیر منطقی از مرگ را ناشی از اتفاقات ناگواری دانسته است که آنها در تقابل با آگاهی دوران کودکی فرد است.

رولومی و ویکتور فرانکل دو روانشناسی هستند که ترس از مردن را با عدم موفقیت و عدم وجود معنا در ارتباط می بینند. در واقع هر چقدر انسان ها معنا را در زندگی شان از دست بدهند و توفیقات کمتری در زندگی حاصل کنند ترس از مرگ در آن ها چیره خواهد شد و روح آن ها را به آرامی تباه می کند.

روش های کنترل ترس از مردن

تاکنون در خصوص انواع تاثیراتی که ترس از مردن در زندگی روزمره افراد می گذارد اعم از مثبت و منفی صحبت کردیم. در این بخش می خواهیم که روش ها و تکنیک هایی را در جهت کاهش این ترس به شما ارائه کنیم تا با خود_کنترل گری وضعیت بهتری از لحاظ روانی را تجربه کنید.

روش اول

 با افراد متخصص و آگاه مشاوره کنید. این اقدام باعث می شود که بسیاری از عوامل و علل زمینه ای برای ایجاد ترس های شما در خصوص مرگ ریشه یابی شده و آن ها از بین بروند. در صورتی که علت های واقعی ترس از مرگ در شما از بین برود اثرات آن یعنی ترس از مرگ نیز کمرنگ تر خواهد شد. در نتیجه شما به روند طبیعی زندگی باز خواهید گشت و زندگی سالم تری را تجربه خواهید کرد. صحبت با بهترین روانشناس می تواند کمک بسزایی در رفع این مشکل کند. راه حل هایی که متخصص روانشناسی ارائه می دهد، موثر و مفید خواهد بود.

روش دوم

 به طور موقتی و با مشورت بهترین متخصصین و درمانگران از حضور در محیط هایی که این ترس را افزایش می دهند اجتناب کنید. این دوری کردن تا زمانی ادامه پیدا می کند که شما ریشه اصلی ترس هایتان را بشناسید و بتوانید به طور ثمر بخشی آن ها را بهبود بخشید. در نتیجه بعد از آگاهی، بهبود و کاهش ترس هایتان به راحتی می توانید در جنب عوامل ترس آور قرار گیرید بدون آن که در شما اثری داشته باشند. زیرا که شما نسبت به خود و ترس هایتان آگاه شده اید و توانایی کنترل آن ها را کسب کرده اید.

روش سوم

ذهن تان را معطوف به داشته ها و لذت های زندگی کنید. تلاش کنید که هر روز سپاسگزار داشته هایتان باشید و تمام تلاش هایتان در جهت افزایش ارتباط گیری با افراد با ارزش زندگی تان باشد.

خاتمه

در این مقاله تلاش کردیم ترس از مرگ را از جنبه های مثبت و منفی بررسی کنیم و در نهایت در بخشی جداگانه به راهکار های کاهش و کنترل ترس از مردن پرداختیم.

پیشنهاد می کنیم در صورتی که این مقاله برایتان مفید و کاربردی بوده است مقاله را با کسانی که تصور می کنید با این ترس درگیر هستند به اشتراک بگذارید.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − سه =

Call Now Buttonتماس با دکتر جباری