(021)22012336 - 22016693 - 22019364
تهران، مقدس اردبیلی(زعفرانیه)، بعد از مجتمع تجاری پالادیوم، کوچه شیرین، پلاک ۱۲، واحد ۵
دکتر علیرضا جباری » چند روش مفید برای افزایش عزت نفس
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

چند روش مفید برای افزایش عزت نفس

یکی از مسائل بسیار مهمی که باید نسبت به آن آگاه باشیم احساسی است که نسبت به خودمان داریم. یعنی اینکه در مورد خودمان چه فکر می ‌کنیم و یا اینکه چگونه برخورد می‌ کنیم. امروزه افراد نسبت به دوست داشتن خودشان بسیار بی اهمیت شده اند. و می توان گفت کمتر کسی را پیدا می کنیم که نسبت به خودش رفتارش احساس خوبی داشته باشد. این موضوع ارتباط مستقیمی با عزت نفس دارد که ما می ‌توانیم با ایجاد تعمیراتی مثبت در طرز نگرش و همچنین ذهنیتمان عزت نفسمان را افزایش داده و باعث ایجاد سلامت روانی در خود شویم.

عزت نفس چیست؟

به بیان ساده می‌توان گفت نظری که ما نسبت به شخصیت خودمان داریم عزت نفس نامیده می‌ شود. فردی که دارای عزت نفس بالا می باشد نسبت به خودش نگرش مثبتی دارد و می تواند در مبارزه با مشکلات و فراز و نشیب های زندگی بهترین تصمیمات را بگیرد و به سادگی از این موانع عبور کند.

زنی که خود را در آغوش میگیرد

اما بعضی از افراد عزت نفس پایینی دارند این افراد دیده بسیار منفی نسبت خودشان و حتی جامعه اطرافشان دارند. و به شکل های گوناگون شخصیت خود را زیر سوال می‌ برند. بنابراین زمانی که با چالشی در زندگی روبرو می شوند احساس پوچی کرده و نمی توانند به درستی از آن عبور کند.

راه های افزایش اعتماد به نفس چیست؟

برای آنکه بتوانید عزت نفس خود را افزایش دهید لازم است که اعتقادات منفی که در ذهنتان وجود دارد را به خوبی شناسایی کنید و آن ها را با کمک چالش‌ هایی که به وجود می آورید بر طرف کنید.

بسیار مهم است یاد بگیرید تمامی باورهای منفی که در وجودتان است را بشناسید. مثلا افرادی که با خود می‌ گویند من نمی ‌توانم شغل جدیدی داشته باشم یا کسی مرا دوست ندارد. به دلیل باورهای مخرب ذهنشان می باشد‌، که این موارد در بسیاری از افراد دیده می‌ شود.

دختری که خودش را بغل کرده

برای از بین بردن این افکار بهتر است ابتدا آن را بر روی یک تکه کاغذ نوشته و پس از آن در مورد اینکه ریشه اصلی این افکار به کجا بر می‌ گردد فکر کنید. البته بهترین کار برای افزایش اعتماد به نفس، مراجعه به روانشناس و روان درمانی می باشد.

پس از آن تمام مواردی که باعث به وجود آمدن این افکار در ذهن شما می شود را یک به یک یادداشت نمایید. و سعی کنید آن ها را به چالش بکشید. مثلاً در جواب هر یک از آن ها جمله ایی مثبت را جایگزین کنید. برای مثال زمانی که فکر می‌ کنید نمی‌ توانید کار مناسبی پیدا کنید، زیرا استعداد کافی ندارید. در برابر آن این جمله که من می توانم جدول های بسیاری را با دقت بالا حل کنم بنابراین انسان باهوشی هستم را جایگزین کنید.

به طور کلی می توان گفت زمانی که بتوانید استعدادها، زیبایی ها و هر آنچه که در وجود شما می باشد را در یابید عزت نفس شما افزایش پیدا می‌ کند.

روش های دیگر برای تقویت عزت نفس

دختر خندان

در اینجا چند روش ساده و موثر برای افزایش عزت نفس و ایجاد احساس مثبت را به شما آموزش می دهیم تا بتوانند نسبت به خودتان احساس مثبت تری داشته باشید:

سعی کنید کارهایی که در آن استعداد کافی دارید را پیدا کنید

هر کدام از ما مهارت و استعداد منحصر به فرد خودمان را داریم و این استعداد در افراد مختلف، متفاوت می باشد . مثلاً آشپزی، رانندگی، خوانندگی، حل معما یا حتی خنداندن دیگران از جمله استعداد‌هایی می باشد که ممکن است در شما وجود داشته باشد. پس شما می توانید با پیدا کردن این مهارت ها و انجام دادن آن ها عزت نفس تان را بالا ببرید.

سعی کنید روابط مثبت داشته باشید

ممکن است در اطراف شما افرادی وجود داشته باشند که نگرش ‌های منفی آن ها باعث ایجاد احساس ناخوشایند در شما می‌ شود. بنابراین در این زمان باید روابطتان را با آن ها کم رنگ کنید و سعی کنید دوستانی را پیدا کنید که با داشتن ذهنی مثبت باعث ایجاد احساس خوب در شما می گردند.

نسبت به خود مهربان باشید

همه ما نسبت به خود رفتارهای منتقدانه داریم که این رفتارها موجب می ‌شود احساس خوبی نسبت به خودمان نداشته باشیم. بنابراین باید این نگرش را کنار گذاشته و نسبت به خود مهربان تر باشیم‌. پس در این زمان شما می توانید فکر کنید آیا اگر دوستی چنین کاری را انجام می داد چه رفتاری با او داشتید؟ و همانگونه با خود رفتار کنید.

نه گفتن را یاد بگیرید

می توان گفت افرادی که عزت نفس پایینی دارند نمی توانند در برابر خواسته های دیگران نه بگویند. حتی زمان هایی که تمایلی به انجام دادن یک کار ندارند نیز نه گفتن برای آن ها سخت و دشوار می باشد، که این کار باعث می شود شخص دچار خشم، اضطراب و افسردگی گردد. بنابراین سعی کنید نه گفتن را یاد بگیرید و اگر این کار برای شما سخت است که آن را به روش های مختلف انجام دهید.

جسور باشید و نترسید

برای این که بتوانید جسور باشید و قاطعانه تصمیم بگیرید بهترین راه آن است که به افراد مقتدر که قاطعانه کاری را انجام می دهند نگاه کنید. پس از ایجاد چالش های جدید نترسید و برای رسیدن به اهدافتان تلاش کنید.

به ظاهر خود اهمیت بدهید

یکی از سریع ترین راه هایی که باعث بالا رفتن عزت تنفس در افراد می‌ شود آن است که نسبت به علایق خود آگاه باشید و نسبت به ظاهر خود اهمیت بیشتری بدهید. زیرا زمانی که شما به ظاهرتان اهمیت بدهید این موضوع باعث ایجاد احساس ارزش مندی در شما می گردد. پس بهتر است یک زمان خاص را در روز برای رسیدگی به خودتان در نظر بگیرید.

دستاوردهای خود را یادداشت کنید

اگر می ‌خواهید عزت نفس خود را افزایش دهید بهتر است دستاوردهایی هرچند کوچک که توانسته اید در طول زندگی به دست آورید را یادداشت نمایید. زیرا این کار از جمله مواردی است که باعث ایجاد حس خرسندی و همچنین غرور در فرد می شود.

نتیجه

در واقع زمانی که شما احساس می کنید باید نسبت به خودتان یا رفتاری که انجام می‌ دهید تجدید نظر کنید. و مثبت تر به زندگی نگاه کنید، زمانی می باشد که شما باید عزت نفس خود را افزایش دهید. برای بالا بردن عزت نفس نیاز نیست که کارهای سختی انجام دهید یا به دنبال معجزه باشید تنها باید خودتان را باور کنید و زیبایی های درونی و بیرونی خود را پیدا کنید.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − هجده =

Call Now Buttonتماس با دکتر جباری