(021)22012336 – 22016693 – 22019364
تهران، مقدس اردبیلی(زعفرانیه)، بعد از مجتمع تجاری پالادیوم، کوچه شیرین، پلاک ۱۲، واحد ۵
دکتر علیرضا جباری » مهارت های فرزند پروری
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

مهارت های فرزند پروری

آیا می خواهید مهارت های فرزند پروری خود را افزایش دهید؟ البته که می خواهید. شما می خواهید به فرزند خود کمک کنید تا از پتانسیل های خود نهایت بهره برداری را کرده و عضو مفیدی از جامعه باشد. اما فراگرفتن تمام راهکارهای تبدیل شدن به والدبن بهتر وقت گیر به نظر می رسد. علی الخصوص اینکه  متخصصین این حوزه نظرات متفاوتی در خصوص این مهارت ها داشته باشند که موجب گیج شدن بیش تر شما شوند. دوازده مورد ذیل می توانند شما را تبدیل به والدین بهتری نمایند.

بیش تر بر رفتار مثبت فرزند خود تمرکز کنید تا رفتارهای منفی

روانشناسان تاکید می کنند که والدین می بایست بیش تر بر رفتار مثبت فرزند خود تمرکز داشته باشند تا رفتار منفی آنها. هر چه والدین بیش تر داد بزنند و توبیخ نمایند، رفتار بد آنها بیش تر تکرار می شود. هر چه والدین بیش تر بر سر کودکان داد بزنند یا آنها را بیش تر تنبیه کنند، کوکان به این باور دست می یابند که “من کودک بدی هستم و باید مورد سرزنش قرار بگیرم.”

بنابراین آنها برای اصلاح رفتار خود انگیزه ای ندارند، زیرا این امر بخشی از هویت آنها شده است. والدین خوب درک می کنند که زمانی رفتار فرزندان آنها بهتر می شود و رفتارهای خوب آنها برایشان درونی می گردد که رفتارهای مثبت فرزندان توسط آنها دیده شود. ممکن است مجبور شوید تا رفتارهای گذشته خود را ترک نمایید اما شما به زودی شاهد پیشرفت فرزندتان خواهید بود.

به فرزندتان بیاموزید تا به نیازهای سایرین توجه نمایند

تحقیقات یک روانپزشک نشان می دهند کودکان با اشتراک گذاری شادی خود با دیگران، شادتر می شوند. در حقیقت زمانیکه کودکان دیگران را شاد می نمایند، خوشحالی را بهتر و بیش تر لمس می نمایند. این یافته ها بسیار جالب به نظر می رسند. زیرا ما انسان ها به طور طبیعی خود محور هستیم و قبل از نیاز دیگران به فکر نیازهای خود هستیم. اما این تحقیق نشان می دهد اگر بر نیازهای دیگران نیز توجه نماییم، زندگی شادتری خواهیم داشت.

اگر می خواهید فرزندتان زندگی بهتری به همراه لذت بیش تری داشته باشید، به آنها آموزش دهید تا به دیگران اهمیت دهند و با آنها مشارکت داشته باشند. آنها را در فعالیت هایی که می توانند به دیگران کمک نمایند عضو نمایید. زمانیکه فرزندتان بیش تر در زمینه مشارکت فعالیت می کند و کم تر به موفقیت شخص خود در این نوع فعالیت ها فکر می کند، معنای ساختن زندگی حقیقی را بیش از پیش لمس می نماید.

مهارت های فرزند پروری
مهارت های فرزند پروری

بر سر فرزندان خود فریاد نزنید

احتمالا پیش تر نیز به خود قول داده اید که دیگر بر سر فرزندتان فریاد نخواهید کشید. اما زمانیکه فرزندتان صبر شما را لبریز می نماید، فریاد نزدن کار آسانی نیست. تحقیقات یک رواندرمانگر نشان می دهند که هر چه بر سر فرزندان خود بیش تر فریاد بزنید، رفتار آنها بدتر می شوند. به جای آنکه رفتار فرزند خود را کنترل نمایید، تلاش کنید استدلال و احساسات آنها را درک کنید.

داد نزدن سر فرزندان

در صورتیکه در کنترل عصبانیت خود مشکل دارید، به موارد ذیل توجه نمایید:

  • تصمیم قاطع بگیرید در غیر از موارد اضطراری بر سر فرزند خود فریاد نزنید.
  • پیش از آنکه عصبانی شوید، در مورد رفتار خود در حین عصبانیت تصمیم گیری نمایید.
  • در صورت لزوم از محیط دور شوید.
  • هنگام عصبانیت پنج بار نفس عمیق بکشید.
  • از تهدید کردن خودداری کنید.
  • نقش خود را در حین مشاجره تحلیل نمایید.

به این فکر کنید که برای فرزند خود چه چیزهایی را فراهم نکرده اید تا به علت اصلی مسئله دست پیدا نمایید. به طور مثال ممکن است او فکر کند هیچ کنترلی بر زندگی خود ندارد و این علت اصلی پرخاشگری وی را نشان می دهد.

به فرزندان خود در خانه مسئولیت دهید

مطالعات نشان می دهند کودکانی که کارهای بیش تری در خانه انجام می دهند، خوشحال تر می باشند. علاوه بر این دادن برخی از مسئولیت ها، هرچند کوچک منجر به مسئولیت پذیری فرزندان در آینده شده و این می تواند به زندگی زناشویی، روابط با دوستان و حتی در محل کار آنها نیز کمک کند.

مسئولیت پذیری فرزندان

با همسر خود ارتباط قوی داشته باشید

فرزندان خانواده هایی که درگیری کم تری دارند در دراز مدت نسبت به سایرین شادتر و موفق تر هستند. کودکان از پدر و مادر خود الگو می گیرند. اگر روابط میان والدین قوی نباشد، و یا آنقدری که باید به یک دیگر احترام قائل نشوند، کودکان هم از آنها آموزش می گیرند و این ممکن است برای آینده آنها و یا نحوه برخوردشان با پدر و مادر آسیب برساند.

به فرزندان خود بیاموزید به چالش های زندگی به صورت مثبت نگاه نماید

یکی از رواشناسان معروف ده ها سال تحقیق و پژوهش کرده تا متوجه شود چگونه طرز فکر فرد می تواند بر موفقیت های وی تاثیر ایجاد نماید. وی به این نتیجه رسیده است افرادی که در مقابله با چالش ها با دید مثبتی به آنها می نگرند، موفق تر از سایرین در حل آنها می باشند. علاوه بر این داشتن دید مثبت و مثبت اندیشی باعث می شود به اتفاقات و چالش های پیش رو با دید دیگری نگاه کرد و از آنها به عنوان پلی برای رسیدن به اهداف استفاده کرد. والدین وظیفه ایجاد این دید را در کودکان و فرزندان خود دارند و برای آموزش آن می توانند از یک روانپزشک متخصص نیز راهنمایی بگیرند.

برای فرزندتان کارهایی که خودشان مسئول انجام آنها هستند را انجام ندهید

والدین می خواهند فرزندانشان مسئولیت پذیر و مستقل باشند. اما در عین حال می خواهند بر فرزندان خود به صورت نزدیک نظارت داشته باشند و کارهای مربوط به آنها را خودشان انجام دهند. برخی از والدین به خصوص مادران به اشتباه و از روی محبت بی دلیل و به منظور سریع تر پیش رفتن کارها، مسئولیت آنها را خودشان انجام می دهند و این به مرور باعث می شود فرزند از مسئولیت های زندگی خود سر باز کنند.

به فرزند خود کمک نمایید تا مهارت های اجتماعی خود را گسترش دهد

پژوهشگران افراد بین ۱۳ تا ۱۹ سال را مورد بررسی قرار داده اند. آنها ارتباطی را میان مهارت های اجتماعی، میزان اعتماد به نفس و موفقیت آنها در بزرگسالی یافته اند.

مهارت های اجتماعی فرزندان

سایر مهارت ها…

  • فرزند خود را بدون اعمال کنترل راهنمایی نمایید.
  • به فرزند خود احساس امنیت دهید.
  • به فرزندان خود کمک کنید تا مقاومت و پشتکار داشته باشند.
  • استرس خود و تاثیری که بر فرزندان می گذارد را کنترل نمایید.
دکتر علیرضا جباری

دکتر علیرضا جباری

متخصص اعصاب و روان و رواندرمانگر در تهران، دارای گواهینامه تخصصی اعصاب و روان،  دارای گواهینامه بین الملی در درمان های متمرکز بر هیجان Emotion focused therapy تحت نظر Juliett beeking، دارای گواهینامه هیپنوتیزم تراپی از انجمن هیپنوتیزم ایران، دوره تخصصی رواندرمانی و تراپی تحت نظر اساتید و سوپرویژن از اساتید مربوطه، روانپزشک و رواندرمانگر سازمان بین اللملی پزشکان بدون مرز در پروژه جنوب تهران از سال 98 تا کنون، روانپزشک و رواندرمانگر در بیمارستان بین اللملی کیش از سال 97 تا کنون
برچسب ها:
مقالات مرتبط
با رنگ درمانی (کروموتراپی) بیشتر آشنا شوید

با رنگ درمانی (کروموتراپی) بیشتر آشنا شوید

رنگ درمانی، که به آن کروموتراپی نیز گفته می شود، نوعی از درمان است که از رنگ و نور برای درمان برخی شرایط سلامت روحی و جسمی استفاده می کند. ما می توانیم این نوع درمان را به مصریان باستان...

با اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) بیشتر آشنا شوید

با اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) بیشتر آشنا شوید

همانطور که از نام این اختلال پیداست زمانی رخ می دهد که فرد یک سانحه دلخراش و ناراحت کننده را دیده و این اتفاق تا مدت ها روی روان فرد تاثیر می گذارد. گاهی عوارض کوتاه مدت است و پس از یک الی دو روز از...

تفاوت اختلال اضطرابی و حمله پانیک در چیست؟

تفاوت اختلال اضطرابی و حمله پانیک در چیست؟

بسیاری از افراد اختلال اضطرابی را با حمله پانیک اشتباه می گیرند. در صورتی که این دو کاملا با یکدیگر متفاوت هستند، از راه های پیشگیری و درمان گرفته، تا علائم و عوارض آنها با یکدیگر فرق دارد. بنابراین...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *