دکتر علیرضا جباری » مشاوره قبل ازدواج (حضوری و آنلاین)
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

مشاوره قبل ازدواج (حضوری و آنلاین)

در دین اسلام از ازدواج به عنوان راهی برای رسیدن به آرامش زن و مرد یاد شده است. خانواده سالم و با نشاط زمینه ساز داشتن جامعه ای سالم و به دور از ناهنجاری هاست. با پیچیده شدن ساختار جامعه و  تغییر در روابط اجتماعی بین فردی شناخت شخصیت افراد بسیار مشکل شده است.از طرفی انتظارات افراد از طرف مقابل و از زندگی مشترک بسیار تغییر کرده است شیوه و سبک زندگی دچار دگرگونی شده است و با تصورات قدیمی نمی توان بنیان خانواده ای مستحکم را بنا نهاد. با وجود چنین تغییرات در افراد و جامعه اگر راهکارها و یا مشاوره های صحیح حضوری و آنلاین در اختیار افراد نباشد، ممکن است نتیجه ای مطلوب از ازدواج حاصل نگردد.

مشاوره پیش از ازدواج فرصت مناسبی است که افراد آگاهی و اطلاعات لازم در مورد نقش خود و همسر آینده شان در ایجاد یک زندگی صحیح و موثر را دریابند؛ و با یادگیری ملاک های صحیح ازدواج، اهداف ازدواج، شناخت یکدیگر و… سبب پایه ریزی زندگی مشترک کامل و بدون نقصی شوند.

با وجود این توضیحات تا حدودی اهمیت بهره گیری از مشاوره پیش از ازدواج را درک کردید، در ادامه این مقاله سعی می کنیم شما را بیشتر با مشاوره قبل از ازدواج، فواید آن بر زندگی آینده و همچنین مشاوره آنلاین آشنا کنیم.

مشاوره قبل از ازدواج چیست؟

ابتدا باید به این سوال اساسی پاسخ داد که ماهیت و ضرورت مشاوره قبل ازدواج چیست؟

افراد ممکن است قبل از برگزاری مراسم خواستگاری و در دوران آشنایی و یا بعد از انجام مراسم خواستگاری برای شناخت بیشتر به مشاور و روان درمان مراجعه نمایند. در مشاوره پیش از ازدواج مشاور ممکن است جلساتی را به صورت انفرادی با هر یک از زوجین و یا جلسات مشترک را برگزار نماید. برای شناخت شخصیت و اخلاق طرفین احتمال دارد مشاور تست های روانشناسی مختلفی را نیز انجام دهد. مشاوره پیش از ازدواج علاوه بر اینکه در  شناخت کامل تر خلق و خوی زوجین نسبت به یکدیگر نقش موثری دارد با آگاهی بخشی به زوجین درمورد واقعیت شخیصشان، نقش و مسئولیت هر فرد در زندگی، شناخت توقعات معمول و … به آن ها برای رسیدن به زندگی مطلوب کمک می کند.

مشاوره قبل ازدواج چه فایده ای دارد؟

با توجه به آمار های بالای طلاق که این روز ها از رسانه های مختلف شنیده می شود باید با افزایش آگاهی نسبت به مقوله ازدواج تلاش خود را برای تشکیل زندگی مشترک با کمترین تنش انجام دهیم. در ادامه بیان می کنیم مشاوره پیش از ازدواج در چه زمینه هایی می تواند مفید باشد.

 • شناخت نسبت به ظاهر خود
 • شناخت نسبت به احساسات خود
 • شناخت خلق و خوی خود
 • شناخت نسبت به مسئولیت پذیری خود
 • شناخت حساسیت ها و نقاط قوت و ضعف خود
 • شناخت علایق و شخصیت خود
 • شناخت ارزش ها و فرهنگ های خود

در واقع با شناخت کامل نسبت به خود و شناسایی این ویژگی ها به ما کمک می کند تا نقاط منفی شخصیتی و رفتاری خود را شناخته و در صورت لزوم آنها را اصلاح کنیم. بنابراین هر چقدر خود را بیشتر بشناسیم زندگی زناشویی آرام تری خواهیم داشت.

مشاوره پیش از ازدواج نه تنها راه های خودشناسی را به ما می آموزد ما را با نکات مثبت و منفی ویژگی های رفتاری، اعتقادات مذهبی، مدیریت مالی و اقتصادی، حساسیت ها و دلبستگی های طرف مقابل ازدواج آشنا نموده و روش های مواجه شدن با آنها را نیز به ما نشان می دهد.

مشاوره آنلاین ازدواج در تهران

اگرچه معمولا پیشنهاد می شود مشاوره ازدواج حضوری گیرد، اما با توجه به مشغله زیاد افراد، وجود برخی محدودیت ها در مراجعه حضوری، وجود مسافت طولانی برای بهره گیری از یک درمانگر خوب و هزینه کمتر، افراد را به سوی مشاوره آنلاین پیش از ازدواج سوق می دهد.

مشاوره آنلاین پیش از ازدواج در تهران بهترین گزینه برای افرادی است امکان انجام مشاوره حضوری به دلیل دور بودن از هم را ندارند. مشاوره آنلاین پیش از ازدواج همچنین بهترین راه حل برای افرادی است که در خارج از کشور زندگی می کنند و نیاز به یک متخصص هم زبان و آشنا به فرهنگ خودشان دارند.

مشاوره آنلاین ازدواج می تواند به افراد کمک کند با صرف کمترین زمان و هزینه، فرد مناسب با شخصیت خود را برای ادامه زندگی انتخاب نمایند و با درنظر گیری نکات مهم پیش از ازدواج  بهترین همراه را برگزینند.

سوالات مشاوره پیش از ازدواج

یک متخصص اعصاب و روان و درمانگر خوب در تهران ممکن است در جلسات مشاوره پیش از ازدواج به صورت حضوری و یا آنلاین سوالات مختلفی در مورد اهداف کوتاه مدت یا بلند مدت، انگیزه و هدف ازدواج، ارزش ها، فرهنگ و اعتقادات، اهمیت مسائل مالی و نقش خانواده در زندگی و … سوالاتی را مطرح نماید اما رایج ترین این پرسش ها که در جلسات مشاوره پیش از ازدواج ممکن است مطرح شود در ادامه ذکر می گردد:

 • هدف اصلی و مهم برای ازدواج چیست؟
 • آیا توانایی لازم برای برعهده کردن مسئولیت ها را دارید؟
 • چگونه مراسمی را برای ازدواج در نظر دارید؟
 • تا چه اندازه به رسومات پای بندید و اجرای آنها اهمیت دارد؟
 • چه انتظارات و توقعاتی از همسر آینده و خانواده او دارید؟
 • آیا برای ازدواج نیاز به آموزش دارید؟

برخی از سوالاتی که ممکن بود در جلسات مشاوره مطرح شود ارائه شد، بهتر است به  این سوالات در حضور یک درمانگر و متخصص اعصاب و روان ماهر پاسخ داده شود و تا از راهنمایی و مشورت های لازم بهره مند شوید.

بهترین زمان برای انجام مشاوره پیش از ازدواج

پژوهش ها نشان می دهد از 6 ماه تا یک سال قبل از ازدواج با انجام مشاوره می توان خیلی از تنش ها و استرس ها را کم نمود. و در شرایط متعادل و مناسب نسبت به این مهم تصمیم گیری کرد. بهتر است افراد قبل از اینکه احساسات و عواطفی بینشان شکل بگیرد به یک مشاور حاذق و متخصص مراجعه نمایند.

نتیجه گیری

همانطور که بیان کردیم ممکن است افراد انتظارات و توقعات منطقی و واقعی از زندگی مشترک نداشته باشند و این امر باعث شود در زندگی آینده خود به موفقیت دست پیدا نکنند. مشاوره پیش از ازدواج به صورت حضوری و یا آنلاین در تهران افراد را قادر می سازد تا قابلیت خود را ارتقا بخشند و بهتر از پس مشکلات و مسئولیت های زندگی برآیند.

اگر به مشاوره آنلاین و حضوری پیش از ازدواج نیاز دارید، می توانید از طریق شماره های زیر با دکتر علیرضا جباری، متخصص اعصاب و روان و رواندرمانگر در تهران، ارتباط برقرار نمایید:
شماره تماس: 02188431841 – 09916340691

 

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده + پانزده =

Call Now Buttonتماس با دکتر جباری