(021)22012336 - 22016693 - 22019364
تهران، مقدس اردبیلی(زعفرانیه)، بعد از مجتمع تجاری پالادیوم، کوچه شیرین، پلاک ۱۲، واحد ۵
دکتر علیرضا جباری » مشاوره قبل ازدواج و لزوم
مدت زمان مطالعه ۸ دقیقه

مشاوره قبل ازدواج و لزوم

ازدواج، یکی از مهم ترین تصمیمات هر فرد در زندگی می باشد. زمانی که تصمیم به ازدواج می گیرید، مشاوره روانشناسی قبل از ازدواج، اهمیت بالایی پیدا می کند. شاید تعجب کنید اگر بگوییم که مشاوره قبل از ازدواج تا چه حد اهمیت دارد و این مشاوره تا چه حد می تواند بر تقویت روابط میان زن و شوهر در آینده تاثیر بگذارد. اما مزایای مشاوره چیست و بهترین مشاوره قبل از ازدواج در تهران چه کسی است؟ آیا با مشاوره آنلاین می توان قبل از ازدواج تصمیم صحیحی گرفت؟ با ما در این مطلب همراه باشید تا به بررسی بیشتر این پرسش ها بپردازیم.

مشاوره قبل از ازدواج

مشاوره قبل از ازدواج چیست و چه هدفی دارد؟

بسیاری از افراد بر این باروند که مشاوره برای آن دسته از زوجینی مناسب است که در چالشی قرار گرفته اند. اما چنین تصوری صحیح نیست. مشاوره قبل از ازدواج کمک می کند تا شما و همسرتان روش های شناسایی مشکلات را یاد بگیرید و بتوانید آن را کنترل کنید.
مشاوره قبل از ازدواج به زوجین در دوران نامزدی توصیه می شود. مشاوره قبل ازدواج، نوعی خانواده درمانی است و به گونه ای طراحی شده است که کمک می کند زوجین هنگام رو به رو شدن با بحران ها، در کنار هم بمانند. این نوع مشاوره، راه حل هایی را جهت رفع تضادها و مشکلات به زوجین ارائه خواهد داد.
هدف از مشاوره قبل از ازدواج، پیشگیری از بروز رفتارهای منفی است که می تواند باعث ایجاد فاصله بین زوجین شود.
برخی مسائل و مواردی که در مشاوره قبل از ازدواج بررسی می گردند، عبارتند از:
– مسائل فردی و مالی
– برقراری ارتباط
– حل مشکلات
– تصمیم گیری
– نقش هر یک از زوجین در زندگی
– خانواده درمانی

مزایای مشاوره پیش از ازدواج

یکی از مشهود ترین مزایای مشاوره قبل از ازدواج این است که شما و هسرتان مطمئن می شوید ازدواج شاد و موفقی خواهید داشت. در جلسات مشاوره به زوجین مهارت های مقابله با مشکلات آموزش داده می شود، قبل از این که با مشکل بزرگ تری روبرو شوند.
آن چه که مهم است این است که زوجین مطمئن شوند که در رابطه سالمی هستند. این نوع مشاوره، زوجین را برای ازدواج آماده می کند. دو اصل مهم مشاوره نحوه برقراری ارتباط و حل مشکل می باشد که در هر فردی متفاوت خواهد بود.

لزوم مشاوره قبل از ازدواج
بیشتر روانشناسان، برنامه استانداردی دارند که از آن برای آماده سازی زوجین برای روبرو شدن با چالش های زندگی جدید استفاده می کنند. این برنامه می تواند شامل بررسی شخصیت هر یک از زوجین باشد. ممکن است تکالیفی به زوجین داده شود تا با اجرای آن ها به بهبود ارتباط شان و بالا رفتن مهارت های حل مشکلات کمک شود.
مشاوره قبل از ازدواج هم چنین می تواند به بهبود کیفیت روابط جنسی نیز کمک کند.
علاوه بر این که مشاوره قبل ازدواج به بهبود برقراری ارتباط و حل مشکلات کمک می کند، باعث می شود زوجین در مراحل بعدی زندگی نیز از مشاور کمک بگیرند.
از دیگر مزایای مشاوره قبل ازدواج می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • برقراری اهداف مشترک برای ازدواج. ممکن است شما و همسرتان، عقاید مختلفی داشته باشید. اما مشاوره می تواند راه حل هایی را پیشنهاد بدهد که خواسته های هر دو طرف باهم ترکیب شود.
 • پذیرش و بهبود روابط. مهم است که شما و همسرتان درک خوبی از نقاط ضعف و قوت یکدیگر و هم چنین نوع برقراری ارتباط او با دیگران داشته باشید. چرا که به شما کمک می کند تا یکدیگر را بهتر بپذیرید و بهتر بتوانید در خصوص مشکلات احتمالی با هم صحبت کنید.
 • حل اختلافات احتمالی قبل از تبدیل شدن به یک مشکل بزرگ تر. ممکن است شما و یا همسرتان مشکلی در جمع کردن پول داشته باشید. برخی زوجین از مطرح کردن این قبیل مشکلات خودداری می کنند و معتقدند که در طول زندگی حل خواهد شد. اما مشاوره قبل از ازدواج کمک می کند تا با کار کردن بر روی این قبیل اختلافات جزئی از بروز مشکلات بزرگ تر پیشگیری به عمل آید.
 • برطرف شدن اضطراب ازدواج. برای برخی از زوجین، ازدواج می تواند با اضطراب همراه باشد. در چنین شرایطی، مشاوره قبل ازدواج می تواند بهترین گزینه باشد. در طول مشاوره، شما می توانید متوجه علت بروز اضطراب شوید و راه های مقابله با این حالت را یاد بگیرید.
  مقابله با این موضوعات به شما و شریک زندگی تان کمک می کند تا احساس اطمینان بیشتری از زندگی مشترک داشته باشید و با تمرکز بر نقاط مثبت یکدیگر به بهبود کیفیت زندگی تان کمک کنید.

مشاوره روانشناسی قبل ازدواج چه فایده ای دارد؟

با توجه به آمار های بالای طلاق که این روز ها از رسانه های مختلف شنیده می شود باید با افزایش آگاهی نسبت به مقوله ازدواج تلاش خود را برای تشکیل زندگی مشترک با کمترین تنش انجام دهیم. در ادامه بیان می کنیم مشاوره پیش از ازدواج در چه زمینه هایی می تواند مفید باشد.

 • شناخت نسبت به ظاهر خود
 • شناخت نسبت به احساسات خود
 • شناخت خلق و خوی خود
 • شناخت نسبت به مسئولیت پذیری خود
 • شناخت حساسیت ها و نقاط قوت و ضعف خود
 • شناخت علایق و شخصیت خود
 • شناخت ارزش ها و فرهنگ های خود

در واقع با شناخت کامل نسبت به خود و شناسایی این ویژگی ها به ما کمک می کند تا نقاط منفی شخصیتی و رفتاری خود را شناخته و در صورت لزوم آنها را اصلاح کنیم. بنابراین هر چقدر خود را بیشتر بشناسیم زندگی زناشویی آرام تری خواهیم داشت.

مشاوره پیش از ازدواج نه تنها راه های خودشناسی را به ما می آموزد ما را با نکات مثبت و منفی ویژگی های رفتاری، اعتقادات مذهبی، مدیریت مالی و اقتصادی، حساسیت ها و دلبستگی های طرف مقابل ازدواج آشنا نموده و روش های مواجه شدن با آنها را نیز به ما نشان می دهد.

سوالات مشاوره پیش از ازدواج

یک متخصص اعصاب و روان و درمانگر خوب در تهران ممکن است در جلسات مشاوره پیش از ازدواج به صورت حضوری و یا آنلاین سوالات مختلفی در مورد اهداف کوتاه مدت یا بلند مدت، انگیزه و هدف ازدواج، ارزش ها، فرهنگ و اعتقادات، اهمیت مسائل مالی و نقش خانواده در زندگی و … سوالاتی را مطرح نماید اما رایج ترین این پرسش ها که در جلسات مشاوره پیش از ازدواج ممکن است مطرح شود در ادامه ذکر می گردد:

 • هدف اصلی و مهم برای ازدواج چیست؟
 • آیا توانایی لازم برای برعهده کردن مسئولیت ها را دارید؟
 • چگونه مراسمی را برای ازدواج در نظر دارید؟
 • تا چه اندازه به رسومات پای بندید و اجرای آنها اهمیت دارد؟
 • چه انتظارات و توقعاتی از همسر آینده و خانواده او دارید؟
 • آیا برای ازدواج نیاز به آموزش دارید؟

برخی از سوالاتی که ممکن بود در جلسات مشاوره مطرح شود ارائه شد، بهتر است به  این سوالات در حضور یک درمانگر و متخصص اعصاب و روان ماهر پاسخ داده شود و تا از راهنمایی و مشورت های لازم بهره مند شوید.

بهترین زمان برای انجام روانشناسی پیش از ازدواج

پژوهش ها نشان می دهد از 6 ماه تا یک سال قبل از ازدواج با انجام مشاوره می توان خیلی از تنش ها و استرس ها را کم نمود. و در شرایط متعادل و مناسب نسبت به این مهم تصمیم گیری کرد. بهتر است افراد قبل از اینکه احساسات و عواطفی بینشان شکل بگیرد به یک مشاور حاذق و متخصص مراجعه نمایند.

بهترین مشاوره قبل از ازدواج در تهران

مشاوره برای ازدواج صرفاً مرحله ای برای انجام نیست بلکه باید به صورت جدی و صحیح انجام شود. در شهرهای بزرگی مانند تهران که تعداد زیادی پزشک و روانشناس فعالیت دارند، انتخاب یک رواندرمانگر خوب کار دشواری است. به همین دلیل باید سخت گیری های لازم برای انتخاب یک مشاوره روانشناس خوب داشته باشید. برای انتخاب یک روانشناس خوب در تهران برای مشاوره قبل از ازدواج ویژگی های زیر را در نظر داشته باشید:

 • روانشناس باید در شنیدن صحبت های طرفین صبور و با حوصله باشد؛
 • علم و تخصص کافی در رفع مشکلات و شناخت زوجین داشته باشد؛
 • در کار خود تسلط داشته باشد و بتواند به خوبی زوجین را راهنمایی کند؛
 • برای مراجعه کننده وقت کافی داشته باشد و بتواند آن ها را با حوصله و صبر راهنمایی کند.

انتخاب یک مشاوره روانشناس خوب، مهم ترین مرحله در اقدام برای مشاوره ازدواج است.

بهترین مشاوره آنلاین قبل از ازدواج

بسیاری از زوجین زمانی که برای مشاوره قبل از ازدواج مراجعه می کنند، ابراز می کنند که به دلیل شرایط کاری نمی توانند به صورت حضوری مراجعه کنند و زمان کافی برای مراجعه ندارند. در این مورد باید گفت که خوشبختانه پیشرفت تکنولوژی کمک کرده تا بدون تلف شدن وقت در ترافیک های سنگین شهر، بتوانید در منزل از خدمات مشاوره آنلاین بهره ببرید. مشاوره آنلاین خوب قبل از ازدواج کمک می کند تا زوجین بدون حضور در مطب بتوانند برای انتخاب صحیح تصمیم گیری نمایند.

برای مشاوره آنلاین با دکتر علیرضا جباری، روانشناس و رواندرمانگر، می توانید با شماره 02188431841 تماس حاصل فرمایید.

نتیجه گیری

همانطور که بیان کردیم ممکن است افراد انتظارات و توقعات منطقی و واقعی از زندگی مشترک نداشته باشند و این امر باعث شود در زندگی آینده خود به موفقیت دست پیدا نکنند. مشاوره پیش از ازدواج به صورت حضوری و یا آنلاین در تهران افراد را قادر می سازد تا قابلیت خود را ارتقا بخشند و بهتر از پس مشکلات و مسئولیت های زندگی برآیند.

 

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده + نه =

Call Now Buttonتماس با دکتر جباری