(021)22012336 - 22016693 - 22019364
تهران، مقدس اردبیلی(زعفرانیه)، بعد از مجتمع تجاری پالادیوم، کوچه شیرین، پلاک ۱۲، واحد ۵
دکتر علیرضا جباری » رابطه عاطفی و از دست دادن آن
مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه

رابطه عاطفی و از دست دادن آن

رابطه عاطفی و از دست دادن آن

زمانی که رابطه عاطفی پایان می یابد، مدتی طول می کشد تا فرد به حالت قبل خود برگردد. توانایی کنترل احساسات کمک می کند تا فرد در زندگی خود با آسیب های بزرگ رو به رو نشود و تصمیمات نادرست اتخاذ نکند. در این مطلب سعی داریم تا به بررسی بیشتر از دست دادن رابطه عاطفی و روش های کنترل آن بپردازیم.

چرا پایان دادن به رابطه عاطفی با درد همراه است؟

شکست عشقی و پایان دادن به یک رابطه می تواند عواقب منفی را در زندگی به همراه داشته باشد. از دست دادن رابطه عاطفی می تواند دنیای فرد را وارونه کند و تمام افکار و احساسات منفی را تحریک سازد.
حتی اگر رابطه ای طولانی نباشد، پایان دادن به آن می تواند با درد و ناراحتی همراه باشد نه تنها به خاطر از دست دادن طرف مقابل، بلکه به دلیل از دست دادن آرزوها و مسئولیت ها. معمولاً روابط عاطفی با هیجان های زیاد و امید به آینده آغاز می شود. به همین خاطر است که از دست دادن چنین رابطه ای می تواند با استرس و ناراحتی همراه باشد.
این احساس درد و اندوه به این معناست که بهبودی بعد از پایان دادن به یک رابطه عاطفی می تواند سخت باشد و زمان ببرد. اما آن چه که اهمیت دارد این است که باید به خودتان بگویید که می توانید این دوره را پشت سر بگذارید.

کنار آمدن با از دست دادن رابطه عاطفی

– قبول کنید که کاملا طبیعی است  احساس متفاوتی داشته باشید. کاملا طبیعی است که بعد از پایان دادن به یک رابطه، ناراحت باشید و نگران آینده تان. به مرور از میزان این احساس کاسته می شود.
– خود را سرزنش نکنید.
– احساسات خود را با دوستان و یا اعضای خانواده تان در میان بگذارید. می توانید در چنین شرایطی، از مزایای مشاوره نیز بهره مند شوید. تنهایی و گوشه گیری باعث می شود بیشتر استرس داشته باشید.
غمگین بودن، واکنش طبیعی است که افراد نسبت به پایان دادن به رابطه عاطفی نشان می دهند. گاهی ممکن است از تشدید این اندوه و ناراحتی بترسند. اما به خاطر داشته باشید که غمگین بودن برای طی شدن روند بهبودی ضروری است.
صرف نظر از این که فرد چه میزان قوی و محکم است، این احساس دائمی و همیشگی نخواهد بود.

نکاتی در خصوص غمگین بودن بعد از پایان رابطه عاطفی

– با احساستان مبارزه نکنید. کاملا طبیعی است که واکنش هایی مانند عصبانیت، ناراحتی، ترس و یا سردرگمی از شما سر بزند. اما آن چه که اهمیت دارد این است که این احساسات را شناسایی کنید و سعی در نادیده گرفتن و یا سرکوب آن ها داشته باشید.
– در مورد احساس تان صحبت کنید. حتی اگر صحبت با دیگران در خصوص احساس تان سخت است، اما بهتر است راهی برای آن پیدا کنید. این کار باعث می شود شما احساس تنهایی کمتری داشته باشید.
به خاطر داشته باشید که آینده در انتظار شماست. زمانی که به فردی متعهد می شوید، خواسته ها و آرزوهای مشترکی را با یکدیگر ایجاد خواهید کرد. بعد از پایان رابطه، سخت است که مجدد تنها شوید. اما این واقعیت را در نظر داشته باشید که ارزوهای جدید جایگزین آرزوهای قدیمی خواهند شد.

مراقبت از خود بعد از پایان رابطه عاطفی

هنگام کنار آمدن با تغییرات ایجاد شده در زندگی، آن چه که اهمیت دارد این است که از خودتان مراقبت کنید. باید استراحت کنید و تا حد امکان از استرس به دور باشید. از دیگر مواردی که باید به آن ها اهمیت داده شود، عبارت است از:
– زمانی را به خودتان اختصاص دهید. فعالیت هایی را انجام دهید که به شما احساس آرامش بیشتری می دهند. زمانی را به بودن در کنار دوستان تان، پیاده روی، گوش دادن موسیقی مورد علاقه تان و یا خواندن کتاب اختصاص دهید.
– به آن چه که نیاز دارید، توجه کنید.
– به برنامه روتین و قبلی زندگی تان باز گردید.
– سعی کنید چند ماه اول بعد از جدایی، از گرفتن تصمیمات جدی مانند شروع یک شغل جدید و یا تغییر مکان دوری کنید.
– از مصرف مشروبات الکلی و یا داروها خودداری کنید.
– سعی در کشف علائق خود داشته باشید.
سعی کنید بعد از پایان دادن به یک رابطه عاطفی با خودتان صادق باشید و خود را سرزنش نکنید.

Source: https://www.helpguide.org/articles/grief/dealing-with-a-breakup-or-divorce.htm

با تشکر از توجه شما
دکتر علیرضا جباری، روانشناس و رواندرمانگر
تلفن تماس جهت مشاوره آنلاین روانشناسی  :
02188431841 09916340691
آدرس مطب :
تهران، پاسداران بوستان نهم، روبه روی بیمارستان لبافی نژاد، پلاک ۱۲۲ ، طبقه ۵

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده + 13 =

Call Now Buttonتماس با دکتر جباری