(021)22012336 - 22016693 - 22019364
تهران، مقدس اردبیلی(زعفرانیه)، بعد از مجتمع تجاری پالادیوم، کوچه شیرین، پلاک ۱۲، واحد ۵
دکتر علیرضا جباری » راه حل مناسب برای بهبود روابط زوجین
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

راه حل مناسب برای بهبود روابط زوجین

نارضایتی و ناامیدی ممکن است در زندگی بسیاری از زوجین رخ دهد. دلایل زیادی ممکن است مسبب این مشکلات شوند. از خیانت گرفته تا عدم توجه به احساس طرف مقابل. دلیل سرد شدن رابطه و درگیری بین زوجین هر چیزی که باشد باعث می شود که دو نفر که در یک رابطه عاطفی یا زناشویی هستند احساس بی احترامی، نارضایتی و تنهایی کنند. در این مرحله است که بسیاری از افراد برای “درست کردن” روابط  زناشویی و عاطفی خود به فکر کمک گرفتن از یک متخصص و در واقع مشاوره خانواده متوسل می شوند. با این وجود ، آیا می توان گفت که مشاوره روانشناسی می تواند باعث استحکام و گرمی یک رابطه ی از هم پاشیده گردد؟  مانند بسیاری از پاسخ های امروزی پاسخ این سوال نیز این است: “بستگی دارد”. در حالی که مشاوره خانواده و روانشناسی در بهبود روابط زوجین از بین رفته یا از هم پاشیده بسیار موثر است ، اما در برخی از روابط یکسری مشکلات اساسی وجود دارد که ترمیم و بهبود رابطه را غیرممکن می کند.

شکاف عاطفی در بین زوجین که نیاز به ترمیم دارد

مشاوره روانشناسی چه زمانی می تواند یک رابطه را نجات دهد ؟

هنگامی که یک رابطه دچار مشکل و نزاع می گردد، رفتار زوجین ممکن است متفاوت باشد. مثلا ممکن است یکی از زوجین تصمیم گرفته باشد که اهمیتی به موضوع ندهد و برای ترمیم رابطه نیز تلاش نکند. در این حالت چون یکی از طرفین پا پس کشیده است و در واقع بهبود رابطه برایش بی معنا شده، بعید است که مشاوره روانشناسی بتواند این رابطه را بهبود بخشد و تاثیر مثبتی در رفع کشمکش های زوجین داشته باشد. بنابراین برای موثر واقع شدن مشاوره روانشناسی باید بررسی کنید که همسر یا پارتنر شما نیز تمایل به حفظ و نجات رابطه یتان دارد یا خیر. بعد از این مرحله هر دو طرف باید با کمک مشاوره روانشناسی در جهت بهتر شدن رابطه در خود تغییراتی ایجاد کنند. اینجاست که افراد باید از خود بپرسند که برای حفظ رابطه می توانند در خود تغییر ایجاد کنند و بعضی از عادات و رفتار های ناپسند که موجب ایجاد شکاف و سردی در رابطه گردیده است را ترک کنند یا خیر. زیرا گاهی حفظ رابطه زناشویی و کاهش نزاع و درگیری ها نیاز به تغییرات عمده رفتاری دارد.

اهمیت مراجعه به موقع به مشاوره روانشناسی برای بهبود روابط زوجین

زوجین اغلب به جای حل مشکلات از آنها فرار می کنند تا زمانی که در نقطه ای قرار بگیرند که چیزی به پایان رابطه باقی نمانده است. حتی ممکن است در این مواقع نیز در صدد حل شکل و بازگو کردن آنها با مشاوره خانواده نباشند تا زمانی که یکی از طرفین رابطه یا هر دو خواستار طلاق باشند. حتی در این زمان نیز کمک گرفتن از مشاوره روانشناسی بنا به دلایل گفته شد می تواند مشکل باشد چرا که ممکن هنگامی که دو فرد که در رابطه زناشویی قرار داشتند و اکنون خواستار طلاق هستند ممکن است در این مدت  توهین ها و اتهاماتی به همدیگر زده باشند. با این حال باز هم در این مواقع مراجعه به مشاوره خانواده بهترین راه حل است. شکی وجود ندارد كه هرچه زوجین برای رفع مشكل خود زودتر به مشاوره روانشناسی روی بیاورند ، بهتر است اما متاسفانه مردم بیشتر وقت خود را صرف صحبت در مورد مشکلات خود نزد دیگران می کنند و از افراد غیر متخصص که می تواند با راهنمایی اشتباه مشکل را دو چندان کند کمک می گیرند. به طور کلی در مواقعی که زوجین احساس کنند که طرف مقابل آنها احترام و ارزش آنها را حفظ نکرده و برای آنها احترام قائل نشده بهترین زمان برای مراجعه به مشاوره خانواده است. زیرا در این زمان مشکلات هنوز بزرگتر نشده و افراد تا مرز توهین و تحقیر یکدیگر پیش نرفته اند. در نتیجه بهترین مشاوره روانشناسی می تواند تا حد زیادی رابطه را ترمیم و حفظ کند.

مراجعه به مشاوره خانوده جهت کاهش درگیری های زوجین

 مشاوره روانشناسی اصلی ترین راه حفظ رابطه

همانطور که ذکر شد مشاوره روانشناسی زمانی می تواند کمک کننده باشد که شرکای رابطه دوست داشته باشند به این موفقیت برسند و رابطه آنها حفظ گردد. همچنین باید ایجاد تغییرات آماده و صادق باشند. زوجین غالباً به عنوان آخرین چاره برای حفظ روابط عاطفی و زناشویی خود در جلسات مشاوره حاضر می شوند. جلسات مشاوره روانشناسی می تواند در روند بهبود روابط بین زوجین موثر باشد. گاهی ممکن است جلسات مشاوره برای نتیجه بخشی کمی طولانی شود. در این جلسات با موشکافی مسائل  و دلایل  اختلافات می توان با ارائه راهکارهای مناسب و اصولی از طرف مشاوره خانواده تا حد زیادی نزاع و کشمکش ها را بین زوجین کاهش داد. مشاوره روانشناسی با کاهش فرایندهایی مانند سرزنش و تعارض ، ایجاد امید و ارائه راه حل های کارساز با استفاده از روانکاوی افراد موجب بهبود روابط عاطفی و زناشویی تا حد زیادی می گردد. این جلسات باید با یک متخصص واجد شرایط ترتیب داده شود تا فرصتی را فراهم کند که زوجین پس دشوارترین مشکلات یا چالش های احساسی خود برآیند. این مشکلات می تواند از مسائل ارتباطی ساده یا اختلاف نظرهای مهم تا موارد سو مصرف مواد و اختلالات روانشناختی باشد. در حالی که مراجعه به کارشناس مسائل خانواده و مشاوره روانشناسی می تواند راهی عالی برای برقراری ارتباط مجدد با شریک زندگی یا اصلاح اختلافات بین افراد باشد ، اما نکته مهم حفظ رابطه سالم است. تلاش برای حفظ یک رابطه سالم و آرام بسیار خوشایند تر از ترمیم کردن آنست. بالا بردن سواد رابطه با خواندن کتاب های مطرح در این زمینه، تمرین خودباوری و اعتماد به نفس، تمرین احترام  به دیگری و جلوگیری از عصبانیت زودرس همگی از راهکارهایی هستند که می تواند در ایجاد و حفظ رابطه سالم موثر باشد.

مراجعه به مشاوره روانشناس جهت حل مسائل و اختلافات زناشویی

مشاوره آنلاین روانشناسی برای بهبود روابط زوجین خارج از کشور

گاهی بنا به دلایلی مانند عدم دسترسی به بهترین روانشناس در زمینه مورد نظر شما و یا طولانی بودن مسافت برای برگزاری جلسات حضوری، می توان از مشاوره آنلاین روانشناسی بهره جست. این روش مخصوصا برای ایرانیان خارج از کشور می تواند مفید باشد. مشاوره گرفتن از یک روانشناس ایرانی به دلیل آشنایی با محدودیت ها، فرهنگ و مشکلات جامعه باعث می شود که درک روانی مسئله برای روانشناس راحت تر و در نتیجه تجزیه و تحلیل و او همچنین ارائه راهکار نیز نتیجه بخش تر باشد.

 

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 2 =

Call Now Buttonتماس با دکتر جباری