دکتر علیرضا جباری » افسردگی بعد از مهاجرت و راه های کنترل آن
مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه

افسردگی بعد از مهاجرت و راه های کنترل آن

استرس و اضطراب دو علامت شایع و ناشی ازافسردگی در بسیاری از افراد جامعه امروز است. بسیاری از کسانی که به دلایل کار، تحصیل، ازدواج یا به هر دلیل دیگری مهاجرت می کنند بیشتر در معرض اضطراب و افسردگی بعد از مهاجرت قرارمی گیرند. در این مطلب سعی داریم تا به بررسی بیشتر مشکل افسردگی بعد از مهاجرت به کشورهای خارجی بپردازیم و راه های درمان آن را بیابیم. قبل از شروع مطلب، صحبت های دکتر علیرضا جباری، رواندرمانگر و متخصص اعصاب و روان، را در خصوص این موضوع می شنویم:

افسردگی چیست؟

افسردگی واکنشی طبیعی در انسان نسبت به عواملی مانند تغییر محیط، خشم، فقدان و … است. این مشکل در صورتی که کنترل شود، خود محرک انگیزه و امید درانسان می شود؛ اما در مواردی که غیر قابل کنترل و طولانی باشد در عملکرد ارتباطی، ادراک و شناخت انسان تاثیرات مخرب دارد. خوشبختانه با پیشرفت های علم روانپزشکی در حوزه روانشناسی، درمان قطعی افسردگی نیز پیدا شده است که در ادامه بیشتر به بررسی آن خواهیم پرداخت.

دلایل افسردگی بعد از مهاجرت

مهاجرت به شهر یا کشوری دیگر با سختی هایی همراه است که گاه از نظر روانی فرد را پریشان می کند و اگر در زمان مناسب به آن رسیدگی نشود، می تواند به افسردگی ختم شود. از مهم ترین علل افسردگی بعد از سفر و اقامت در کشوری خارجی یا شهری دیگر، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • تغییر محیط
  • تغییرات آب و هوایی که خود باعث تغییر متابولیسم دربدن می شود؛
  • تغییر شغل
  • دوری از دوستان و خانواده
  • شوک فرهنگی

در بسیاری از مواقع افراد جایگاه اجتماعی، شغلی و مالی خود را در نظر نمی گیرند و تصمیم به مهاجرت می گیرند و بعد از مهاجرت به کشور و شهری دیگر، به دلیل از دست دادن جایگاه قبلی و قرار گرفتن در موقعیت شغلی پایین تر، با افسردگی مواجه می شوند.

همین عدم تناسب بین “چیزی که هستیم ” و “چیزی که می خواهیم باشیم” عامل اضطراب و به تبع آن افسردگی در بسیاری از افراد است.

عوارض مهاجرت یا حاشیه نشینی اجتماعی

با افزایش موقعیت های استرس زا در یک محیط جدید شما درک جدیدی از حس از دست دادن، تبعیض و حاشیه نشینی اجتماعی را تجربه خواهید کرد. مراوده با افرادی که نمی شناسید و همزبان شما نیستند، اختلاف فرهنگی، عقیده ای و حتی تفاوت در آداب روزمره  می تواند در ابتدا بسیار آزار دهنده باشد.

این درک باعث می شود که شما ناخود آگاه تنهایی رانتخاب کنید و منزوی شوید. هر چه ترجیح به تنهایی بیشتر شود، افسردگی را عمیق تر خواهد کرد. اما آیا می توان از مشکلات بعد از مهاجرت عبور کرد؟ آیا راهی برای مدیریت افسردگی بعد از اقامت در محلی جدید وجود دارد؟ در ادامه پاسخ این سوال را خواهید یافت.

مدیریت افسردگی بعد از مهاجرت

برای مدیریت افسردگی راه های گوناگونی وجود دارد که با شناخت آن ها می توانید از این مرحله از زندگی عبور کنید. این راه ها عبارتند از:

با مشاوره هم زبان خود صحبت کنید

زمانی که با مشکلی جسمی مواجه می شویم، در اسرع وقت برای درمان اقدام می کنیم و به بهترین دکتر مراجعه می کنیم تا به کمک تخصص خود این مشکل را رفع کند. مشکلات روانی از جمله افسردگی نیز نیاز به درمان به کمک متخصص دارد. ارتباط با یک روانشناس خوب نیز کمک بسیار موثری برای کنترل و مدیریت بحران افسردگی بعد از مهاجرت است. این مشاوره بهتر است با روانشناسی باشد که هم زبان با شماست و از احساسات و مشکلات فرهنگی شما اطلاع دارد و به آن واقف است. شاید یافتن روانشناس در کشوری بیگانه کار دشواری باشد. خوشبختانه این موضوع به راحتی با مشاوره آنلاین روانشناسی قابل حل است. با یافتن یک روانشناس خوب آنلاین می توانید به راحتی از سختی مرحله افسردگی بعد از مهاجرت رهایی پیدا کنید.

افسردگی بعد از مهاجرت

در جمع حضور پیدا کنید

سعی کنید در مکان های پررفت و آمد، جشن ها و مهمانی ها حضور داشته باشید. محیط های جدید را کشف کنید. استفاده از نقشه محل ابزاری است که کمک بسیای به شما خواهد کرد.

فعالیت های مثبت داشته باشید

به موسیقی مورد علاقه یتان گوش دهید، ورزش هایی را که دوست دارید انجام دهید و به فعالیت های مورد علاقه یتان بپردازید.

با دوستانتان ارتباط برقرار کنید

هرچقدر دلبستگی های عاطفی به خانواده، کار و یا دوستانمان بیشتر باشد، بیشتر تحت تاثیر دوری و به خاطر دلتنگی مورد افسردگی قرارمی گیریم. اما باید یادمان باشد که ما به یک دلیل بزرگتر و هدفی که داشتیم تصمیم به مهاجرت گرقتیم و باید بدانیم که به شرایط جدید عادت کرده و با آن اخت می گیریم.

ارتباطتان با دوستانتان را حفظ کنید و با آن ها درباره نگرانی ها و مشکلاتتان صحبت کنید. این کار باعث آرامشتان خواهد شد. با پیشرفت تکنولوژی این ارتباط ها آسان تر شده و به راحتی می توانید در زمانی مشخص با آشنایانتان ارتباط برقرار کنید.

با نزدیکان خودتان مهربان باشید و سعی کنید دوستی برای خودتان بیابید؛ فراموش نکنید که ایران سرشار از فرهنگ و عادات زیباییست که می تواند برای هر غریبه ای جذاب باشد.

قدردان موفقیت های کوچک خود باشید

موفقیت های کوچکتان را تشویق کنید و آن ها را در نظر بگیرید. پیدا کردن ایستگاه تاکسی و اتوبوس، باز کردن یک حساب بانکی جدید،  راهنمایی کردن یک فرد برای پیدا کرن مقصدی که شما آن را می شناختید، همه موفقیت هایی هستند که شما توانسته اید در محیط جدیدتان به دست آورید. قدر موفقیت ها، هر چند کوچک و ساده را بدانید چرا که همین موفقیت های کوچک باعث احساس انگیزه، امید، قدرت و اعتماد به نفس در شما می شود.

خود را در محیط مثبت قرار دهید

برای خود جملات تاکیدی مثبت بنویسید و آن ها را تکرار کنید تا بتوانید از آن الهام بگیرید و باور کنید که می توانید شرایط و خودتان را کنترل و مدیریت کنید.

مطالعه را فراموش نکنید

مطالعه کنید، سعی کنید فرهنگ و مردم جامعه ای را که می خواهید بقیه عمرتان را با آنها بگذرانید را به خوبی بشناسید. این امر به ایجاد روابط اجتماعی بهتر کمک شایانی می کند.

به زمان اعتماد کنید

به خودتان زمان دهید تا با محیط جدید عادت کنید. راه های مدیریتی بالا به زمان نیاز دارند و به مرور همه چیز برایتان مثبت پیش خواهد رفت. چرا که انسان برای عادت کردن، فراموش کردن و ساخته شدن به تمرین و زمان نیازدارد.

بهترین مشاوره آنلاین برای افسردگی بعد از مهاجرت

همان طور که اشاره کردیم، اولین گام در بهبود مشکل افسردگی بعد از اقامت در کشوری بیگانه یا شهری دیگر صحبت با متخصص است. روانشناس به شما کمک می کند تا از راهی درست به درمان قطعی افردگی بعد از مهاجرت بپردازید. انتخاب بهترین روانشناس آنلاین برای درمان افسردگی برای رفع مشکل اهمیت بسیاری دارد. برای پیدا کردن بهترین مشاوره آنلاین برای خارج از کشور ویژگی های زیر را در نظر داشته باشید:

  • تجربه و تخصص پزشک را در نظر بگیرید؛
  • وقت شناسی پزشک را مورد نظر قرار دهید؛
  • مشاوره باید در شنیدن حرف های شما صبر و حوصله داشته باشد.

نتیجه گیری

مهاجرت آغاز فصل جدیدی در زندگی است که قطعاً با هدف خاصی آغاز شده و باید با تلاش و پیگیری پیش برود. افسردگی بعد از مهاجرت پاسخ طبیعی بدن به قرارگیری در محیطی جدید و از دست دادن دوستان و نزدیکان است. با مدیریت صحیح و بهره گیری از متخصص در حوزه درمان افسردگی می توان به راحتی از این مرحله عبور کرد.

 

 

 

 

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × یک =

Call Now Buttonتماس با دکتر جباری