(021)22012336 - 22016693 - 22019364
تهران، مقدس اردبیلی(زعفرانیه)، بعد از مجتمع تجاری پالادیوم، کوچه شیرین، پلاک ۱۲، واحد ۵
دکتر علیرضا جباری » با اختلال وسواس و علائم آن بیشتر آشنا شوید
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

با اختلال وسواس و علائم آن بیشتر آشنا شوید

تصور اشتباهی وجود دارد که اگر فردی همواره وسایل اطراف خود را به دقت مرتب کند، دائما دست های خود را بشوید و برنامه روزانه خود را به جزئیات کامل و زیر بینی انجام دهد ممکن است مبتلا به OCD باشد . در حقیقت OCD مخفف اختلال وسواس فکری و یا عملی است که نوعی بیماری جدی روانی به شمار می رود . در رابطه با این بیماری اشتباهات و عقاید زیادی در مورد افراد جامعه و  حتی افراد حرفه ای در این زمینه وجود دارد .

رفتار های تکراری و با جزئیات زیاد

رفتار های تکراری با جزئیات زیاد مصادف با OCD در نظر گرفته می شوند، همانطور که از اسمش مشخص است، اختلال وسواس فکری عملی، دو جنبه دارد. اولی افکار ناخودآگاه یا تصویر و برانگیختگی هایی است که به عنوان وسواس در نظر گرفته می شود و دومی رفتار های اجباری است که افراد با تشویش و اضطراب آن ها را انجام می دهند و عامل آن همان وسواس فکری است. به طور معمول افراد کار هایی همچون شستشویی بیش از اندازه دست ها،یا چک کردن  موارد بیش از چند مرتبه را مربوط به OCD  می دانند . در صورتی که ممکن است مثال هایی از وسواس رفتار های اجبار گونه باشد که خیلی از افراد گاه و بی گاه آن ها را انجام می دهند، اما اختلال واقعی خیلی نادر تر است و می تواند زندگی فرد را کاملا فلج کند. افراد مبتلا نسبت به افکار اجباری کنترل بسیار کمی دارند و یا اصلا کنترلی ندارند که در نتیجه انجام کار ها  از آن ها زمان طولانی میگیرد و باعث مشکل در تحصیل، شغل و زندگی اجتماعی آن ها می شود و به حدی می رسد که مشکلات روحی زیادی برایشان ایجاد می کند . افرادی که کمی وسواس بهداشتی دارند از مبتلایان به OCD جدا هستند .

اختلال وسواس
اختلال وسواس

اختلال وسواس تنها درباره تمیزی بیش از حد نیست!

هر وقت صحبت از وسواس می شود بیشتر افراد تصور می کنند تنها علائم آن تمیزی بیش از حد می باشد. در صورتی که این چنین نیست و فرد ممکن است علاوه بر وسواس رفتاری، فکر و ذهنش هم دچار وسواس شود. در این شرایط فرد اطمینان کافی از عملکرد خود نداشته و مرتبا فکر می کند می تواند رفتار و عملکرد خود را تغییر دهد تا نتیجه کار بهتر شود. در ادامه در رابطه با انواع اختلال وسواس بیشتر صحبت خواهیم کرد.

نشانه های اصلی OCD

نشانه اصلی OCD شستن مداوم و پیوسته دست ها است، درست است که شستن دست ها بین مردم نشانه اصلی این بیماری شناخته می شود، اما در این رابطه وسواس و اجبار عملی، شکل های مختلفی دارند، به طور مثال وسواس می تواند به صورت ترس از بیماری و آلودگی، نگرانی از صدمه زدن به دیگران،  و حتی شیفتگی به اعداد، الگو ها، اخلاقیات و هویت جنسی هم بروز کند . گفتنی است که اجبار می تواند طیف های زیادی از کار ها  را در برگیرد از نظافت مداوم و چک کردن پی در پی، تا مرتب کردن وسایل به جزئیات زیاد و راه رفتن بر اساس الگوی از پی تعیین شده .

نشانه های اختلال وسواس

مبتلایان به OCD  نمی دانند که غیر منطقی و بی معنی رفتار می کنند، بسیاری از مبتلایان به OCD در واقع رابطه بین وسواس و رفتار اجبار گونه خودشان را به خوبی درک می کنند، اطلاع از ذهن و افکار غیر منطقی همراه با ناتوانی از قطع این رفتار ها یکی از دلایل شدت اضطراب در این بیماری است .

معمولا مبتلایان به OCD تصور می کنند که دیوانه هستند و به دلیل افکار غیر منطقی، دائما دچار تشویش می شوند و کنترل رفتار برای ان ها بسیار سخت است.

دکتر علیرضا جباری روانپزشک و رواندرمانگر هستند ، شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره 22549082 تماس بگیرید .

 به طور دقیق چه چیزی باعث OCD  می شود ؟

جواب ناراحت کننده این است که دقیقا نمی دانیم که عامل این بیماری چیست.اما با این وجود چند سر نخ وجود دارد، OCD معمولا به زیست شناسی عصبی در نظر گرفته می شود . به بیان دیگر سلول های عصبی مغزی که به OCD درگیر است، اینگونه هستند که رفتارشان را طبق یک الگوی خاص انجام دهند . تحقیقات نشان می دهد که سه منطقه از مغز به اشکال مختلف درگیر رفتار های اجتماعی، طرح ریزی شناختی از قبل چیده، فعالیت های داوطلبانه  و پاسخ های انگیزشی و احساسی می باشد .

انواع اختلال وسواس کدامند؟

اختلال وسواس یکی از اختلالات روانی است که انواع زیادی دارد و هر یک از آنها علائم و روش های درمانی متفاوتی دارند. در ادامه برخی از آنها را بررسی می کنیم.

وسواس فکری

در این نوع از اختلال فرد مرتبا به یک موضوع در ذهن خود فکر می کند و از آن رهایی نمیابد. فرد سعی دارد به یک نتیجه ثمر بخش از موضوع برسد اما این نتیجه هیچوقت میسر نمی شود. موضوعاتی که بیشتر این افراد به آنها فکر می کنند رفتارهای زمان حال و یا گذشته خود، اعضای بدن و احتمال بیماری نیز می باشد.

وسواس عملی

فرد مبتلا به وسواس عملی سعی بر انجام کارهای تکراری داشته و ممکن است یک رفتار را چندین بار انجام دهد اما بازهم تمایل به انجام آن داشته باشد و تصور کند که این کافی نیست. برای مثال شستن دست ها، احساس کثیف بودن دست ها پس از تماس با هر وسیله ای، مرتب کردن وسایل و موارد مشابه آن.

سروتونین یک پیام رسان عصبی است که بین ساختار های مختلف مغز ارتبط برقرار می کند،  به تنظیم فرایند های حیاتی همچون خلق و خو، پرخاشگری، کنترل انگیزشی، خواب، دمای بدن ، اشتها و درد کمک می کند . اما هنوز هم به قطعیت نمی توان گفت که فعالیت در این مناطق از مغز وسط سروتونین عمل OCD هستند یا دلایل دیگری باعث به وجود آمدن این اختلال می شوند .

درمان اختلال وسواس

خوشبختانه درمان های موثری برای OCD وجود دارند، که شامل دارو هایی برای افزایش سطح سروتونین مغز به وسیله مخلوط کردن باز جذب آن توسط سلول های مغزی می شوند . همچنین استفاده از درمان های رفتاری که به تدریج حساسیت بیمار را نسبت به مسائلی که باعث اضطراب آن می شوند، کمتر می کند . بعضی مواقع هم از شوک درمانی به وسیله الکتروسیته و یا عمل جراحی برای درمان استفاده می شود . در این افراد دانستن اینکه مغز به آن ها دروغ می گوید و نمی توانند در مقابل دستورات مقاومت کنند، بسیار دردناک است . اما با دانش ، درک و کمک از یک رواندرمانگر می تواند نقش موثری در درمان داشته باشد .

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 + ده =

Call Now Buttonتماس با دکتر جباری