(021)22012336 - 22016693 - 22019364
تهران، مقدس اردبیلی(زعفرانیه)، بعد از مجتمع تجاری پالادیوم، کوچه شیرین، پلاک ۱۲، واحد ۵
دکتر علیرضا جباری » بیماری وسواس و لزوم درمان به کمک بهترین روانشناس
مدت زمان مطالعه ۸ دقیقه

بیماری وسواس و لزوم درمان به کمک بهترین روانشناس

وسواس فکری و عملی از جمله اختلالات روانی است که موجب می شود به یک موضوع بارها فکر کنید و یک عمل را به طور مکرر انجام دهید. مثلاً افرادی که در طول روز چندین مرتبه دست شان را می شویند ولی همچنان معتقدند که دست شان کثیف است و نیاز است که این عمل را تکرار کنند. اعمال تکرار شونده ناشی از افکار غلطی است که در ذهن افراد می گذرد و در انجام آن ها نیز دخالتی ندارند. آیا با بیماری وسواس یا اختلال وسواس (Obsessive–compulsive disorder) آشنایی دارید؟  در این مطلب سعی داریم تا بیشتر با این بیماری روانی آشنا شویم و بهترین روانشناس برای درمان وسواس را معرفی کنیم. با ما همراه باشید.

وسواس

اختلال وسواس فکری و عملی

در این نوع اختلال یک فکر علیرغم ناخوشایند بودن، آزار دهنده بودن و بی فایده بودن بارها در ذهن فرد می آید. در نتیجه همین تفکرات تکرار شونده و بی ربط است که فرد خود را ملزم به انجام یا تکرار یک عمل خاص می بیند. تمامی این افکار و اعمال وسواسی بدون اختیار و اراده انجام می شوند.

اختلال وسواس فکری و عملی از جمله اختلالات اظطرابی است که در دسته اختلالات مزمن قرار می گیرد. اختلال وسواسی در بلند مدت باعث می شود که فرد انعطاف پذیری خود را از دست بدهد و دچار عملکرد های وسواسی شود که کارایی و نتیجه خاصی ندارند.

شدت و نوع افکار وسواسی در افراد مختلف متفاوت است به همین دلیل این بیماری در افراد مختلف با شدت و ضعف ظاهر می شود.

وسواس های عملی

وسواس عملی

وسواس های عملی به مجموعه رفتارهایی گفته می شود که به طور مکرر از سوی فرد انجام می شود بدون این که دلیل و توجیه منطقی در پی آن ها وجود داشته باشد.

کارهای وسواس گونه مثل شستن مکرر دست ها، مرتب کردن افراطی وسیله های اتاق یا منزل، تمیز کردن افراطی وسایل، چک کردن مکرر شیر گاز در هنگام خروج از منزل، بررسی بسته بودن درب اتوموبیل و..

این دسته از رفتارها زمانی اختلال نامیده می شوند که روند عادی زندگی تان را تحت تاثیر قرار دهند و باعث خارج شدن روند زندگی از مسیر طبیعی باشد.

آیا من به وسواس فکری و عملی دچار هستم؟

در صورتی که می خواهید بدانید شما هم وسواس فکری و عملی دارید بهتر است که به پرسش های زیر پاسخ گویید.

آیا در طول روز به یک موضوع واحد بارها فکر می کنید و آن را مرور می کنید؟ اگر در تمام مدت یک روز به یک موضوع واحد فکر می کنید و تمامی زندگی تان را تحت تاثیر قرار داده احتمالا به وسواس فکری و عملی دچار هستید. اگر یک رفتار را به طور مکرر انجام می دهید به طوری که هیچ اراده ای در انجام آن ها ندارید می تواند نشانه ای از رفتاری های وسواسی باشد.

تمامی رفتار های وسواسی غیر ارادی هستند و فرد متوجه عملکرد غیر عادی خود نیست. در نتیجه این رفتار ها با اظطراب و هراس همراه است که باعث حواس پرتی و نگرانی افراد می شود.

آیا در هنگام خروج از منزل دائماً کیف دستی خود را بررسی می کنید که مثلاً فلان وسیله را برداشتید یا خیر؟. در این موارد بررسی زیاد و اظطراب شدید باعث می شود که حواس تان پرت شود و احتمالاً یک وسیله در منزل می ماند و فراموش تان می شود که آن را بردارید.

چرخه وسواس چیست؟

1) وسواس

در این مرحله افراد درگیر یک فکر غیر منطقی و افراطی می شوند. برای مثال: فرد دائماً تصور می کند که دستش کثیف شده است و نیاز به شستشو دارد.

2) نگرانی

در نتیجه ی افکار وسواسی که در مرحله پیشین ایجاد شده است افراد دچار نگرانی و اظطراب می شود. پریشان حالی نشانه ای از قرار گرفتن افراد در این مرحله است.

3) اجبار و جبر در عملکرد

فرد برای این که پریشان حالی و اظطراب اش را کاهش دهد دست به اقداماتی می زند که غیر طبیعی هستند. مثلاً شستن دست ها به طور مکرر و افراطی

4) آسایش موقتی و کوتاه مدت

بعد از این که رفتارهای وسواس گونه انجام شد افراد به طور کوتاه مدت احساس آرامش می کنند. البته این آسایش مدت زمان زیادی طول نمی کشد و مجددا اظطراب ها و رفتار های وسواسی فرد باز می گردد.

وسواس فکری و عملی در کودکان

در صورتی که علائم و نشانه های وسواس فکری و عملی قبل از دوران بلوغ در افراد ظاهر شوند به این دسته از وسواس ها وسواس فکری عملی در کودکان گفته می شود.

به طور میانگین علائم بیماری وسواس در کودکان از سن 10 سالگی شروع می شود.

عوارض رفتارهای مخرب در افراد مبتلا به وسواس فکری و عملی

  • افرادی که وسواس دارند دائماً از رفتارهای تکراری، آزارنده و غیر قابل توجیه خود شرمگین هستند. زیرا که در برخی از موارد باعث آزار رساندن به دیگران می شود. مثلاً زنی که دائما شیرهای گاز را بررسی می کند و در هنگام مسافرت کردن نگرانی هایی را به افراد خانواده منتقل می کند، در بلند مدت با احساس شرم روبرو می شود.
  • احساس شرمندگی افراد در برخی از موارد باعث می شود که فرد از دیگران فاصله بگیرد و کمتر در محیط های اجتماعی و خانوادگی حضور پیدا کند. بنابراین انزوا و تنهایی از جمله عارضه های ناشی از وسواس فکری و عملی است.
  • از بین رفتن سلامتی جسمی افراد: برای مثال تصور کنید که زنی دائما به شستشو و تمیز کردن خانه می پردازد. این رفتار ها به مرور زمان باعث می شود که وی بیمار شود و سلامت جسمی اش را از دست بدهد.
  • ایجاد احساس گناه در فرد به دلیل این که می داند رفتارهایی که از وی صادر می شود غیر منطقی است. در عین حال به دلیل این که توانایی کنترل رفتارها را ندارد به انجام آن ها ادامه می دهد.

درمان وسواس فکری و عملی

افرادی که به وسواس مبتلا هستند آگاهی دارند که افکار و رفتار های وسواس گونه دارند اما زمانی که می خواهند برای درمان اقدام کنند دچار اظطراب ها و نگرانی هایی می شوند که مانع از آن می شود که روند درمان بدون مشکل پیش رود.

دارو درمانی یکی از انواع روش های درمانی وسواس است که تا حدودی باعث کاهش رفتارهای وسواسی می شود.

از دیگر تکنیک های درمانی برای مبتلایان به بیماری وسواس فکری و عملی شرکت در جلسات روان درمانی و کمک گرفتن از یک روانشناس است.

در جلسات گفتگوی روان درمانی در طی صحبت هایی که روان درمانگر با درمانجو دارد می تواند از ریشه این افکار و رفتارها آگاهی پیدا کند و سپس با استفاده از یکسری تکنیک های درمانی به کاهش آنها بپردازد.

تکنیک های درمانی همچون رفتار درمانی، شناخت درمانی و حساسیت زدایی و … به طور کلی تکنیک هایی هستند که برای درمان وسواس ها کاربرد دارند.

وسواس و شستن دست

با فرد وسواسی چگونه رفتار کنیم؟

برای بهبود رابطه و نیز کمک به فرد وسواسی باید اقداماتی را انجام دهید تا در کاهش علائم و رفتار های وسواسی وی اثر گذار باشد.

  • اولین نکته ای که باید در نظر داشته باشید این است که فرد وسواسی بیمار است. بنابراین باید همچون یک فرد بیمار با وی برخورد کنید تا بتواند این بیماری را درمان کند. بنابراین هرگز با فرد بیمار نباید پرخاشگرانه برخورد کنید تا احساس گناه در وی افزایش بیابد.
  • حمایت از فرد وسواسی: باید به آن ها نشان دهید که در کنار آنها هستید و در جهت کاهش اظطراب های وی بکوشید. برای مثال اگر وسواس تمیزی دارد بهتر است که در نظافت خانه به وی کمک کنید و نشان دهید که نظافت و تمیزی خانه برای شما هم اهمیت دارد. در نتیجه با آرامش روانی احتمالاً تا حدودی از فشارهای روانی وی کاسته می شود.
  • توصیه می شود که از مزایای مراجعه بهترین روانشناس با وی صحبت کنید و وی را قانع کنید تا روند درمانی را نزد یک روانشناس پشت سر بگذارد.
  • در طول روند درمان سعی کنید که وی را همراهی کنید تا نتیجه درمان موفقیت آمیز باشد.

درمان وسواس فکری و عملی چقدر طول می کشد؟

همانظور که گفته شد این بیماری در افراد مختلف با شدت و ضعف متفاوتی بروز و ظهور دارد. بنابراین هر فردی با توجه به شرایطی که تجربه می کند باید در یک دوره درمانی که تعداد جلسات آن از سوی روانشناس مشخص می شود شرکت کند.

پس نمی توان برای همه افراد مبتلا به وسواس فکری عملی یک تعداد جلسه درمانی مشخصی را تعیین و اعلام کرد.

بهترین روانشناس تهران برای درمان وسواس

بیماری وسواس با مراجعه به یک متخصص خوب روانشناسی و به کمک بهترین روان درمانگر قابل درمان است. همان طور که می دانید در شهرهای بزرگی مانند تهران، پزشکان و متخصصان زیادی فعالیت دارند که انتخاب بهترین را دشوار می کند. بهتر است قبل از مراجعه به یک روانشناس، حتماً در مورد تخصص و مهارت های او به خوبی تحقیق نمایید تا بتوانید نتیجه بسیار خوبی از درمان بگیرید.

همچنین اگر امکان مراجعه حضوری به روانشناس را ندارید، می توانید از طریق مشاوره آنلاین روانشناسی برای درمان وسواس فکری و عملی اقدام نمایید.

خاتمه

در تمامی بخش های این مقاله تلاش کردیم برخی از مهم ترین نکاتی که در زمینه بیماری وسواس فکری و عملی وجود دارد را با بیانی ساده در اختیار شما قرار دهیم. توصیه می شود در صورتی که علائم این بیماری را در خود مشاهده می کنید حتما در اولین فرصت به یک روانشناس خوب برای درمان وسواس مراجعه کنید تا روند تشخیص و درمان بیماری شما با موفقیت انجام شود.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × دو =

Call Now Buttonتماس با دکتر جباری