(021)22012336 - 22016693 - 22019364
تهران، مقدس اردبیلی(زعفرانیه)، بعد از مجتمع تجاری پالادیوم، کوچه شیرین، پلاک ۱۲، واحد ۵
دکتر علیرضا جباری » آیا برای درمان خیانت باید به روانشناس مراجعه کرد؟
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

آیا برای درمان خیانت باید به روانشناس مراجعه کرد؟

مقدمه

یکی از مهم ترین قرار داد هایی که میان دو نفر منعقد می شود، پیمان و تعهد زناشویی است. اهمیت و حساسیت بالای تعهد به قرار داد ازدواج ناشی از این مساله است که در این رابطه دو طرفه یک ارتباط عاطفی وجود دارد و تعهد شکنی یک نفر می تواند آسیب های روحی جدی و عمیقی بر طرف دیگر این رابطه بگذارد. اما تعهد به قراردادی که در اوج فوران احساسات دو نفر بسته شده است چگونه امکانپذیر است؟. در واقع به بیانی دیگر زمانی که دو نفر با هم ازدواج می کنند قطعاً در بالاترین سطح ارتباط عاطفی با هم هستند و هیجانات و احساسات آنها به قدری قوی بوده است که آن ها را به رابطه جدی تری مثل ازدواج کشانیده است. بنابراین پرسش این است که چگونه می توان به قراردادی که در اوج هیجانات بسته شده است، متعهد بود و دیگر اینکه چرا بعد از مدت زمانی یا بعد از چند سال یکی از آن دو خیانت کرده و منجر به طلاق عاطفی بین آن دو می شود؟. آیا در مواجهه به خیانت باید به روانشناس متخصص خیانت مراجعه کرد؟ در این مطلب تصمیم داریم تا به بررسی بیشتر این موضوع بپردازیم.

خیانت چیست؟

خیانت به بیرون آمدن از یک رابطه عاطفی اطلاق می شود به طوری که حاصل تصمیم یک طرف باشد و آن دیگری از این تصمیم بی اطلاع باشد. در واقع مرد یا زن بعد از ازدواج علیرغم اینکه در تعهد ازدواج و عقد دیگری است وارد رابطه ثانویه با نفر دوم می شود و یک مثلت روابط را تشکیل می دهد.

انواع خیانت

خیانت ها انواع مختلفی دارند که عمده ترین و مهم ترین آن ها از این قرار است:

  • خیانت عاطفی و احساسی: بدین معنا که فرد علیرغم داشتن یک رابطه جدی نسبت به شخص دومی احساسات و عواطف عمیق و جدی پیدا کند.
  • خیانت جنسی: گاها افراد بدون اینکه احساساتی نسبت به شخص دوم داشته باشند صرفا وارد رابطه جنسی می شوند. این خیانت در مردان شایع تر است زیرا که رابطه جنسی بدون عاطفه و احساس عمیق درمردان بیشتر مشاهده می شود تا زنان.
  • خیانت احساسی و جنسی: گاهی زنان و مردانی که به شخص دیگری غیر از همسر خود علاقه مند می شوند، وارد رابطه جنسی شده و دو خیانت با هم تحقق پیدا می کند.
  • خیانت توافق شده: این نوع خیانت بدین نحو شکل می گیرد که یک نفر از رابطه و تعهدش خارج شده است و همسرش از این موضوع مطلع است و می داند که به وی خیانت می شود.

مثل زنانی که در گذشته سایه زن دیگری را بر زندگی خود می پذیرفتند یا امروزه که با عناوین روشنفکری نمود پیدا کرده است و نمی خواهند سنتی رفتار کنند. در حالی که از آسیب های بعدی این خیانت ها بی اطلاع اند.

ریشه های خیانت

علل و عوامل مختلفی می تواند در بروز خیانت اثر گذار باشد. در واقع این روزها، روان شناسان با بررسی هایی که انجام داده اند، به این باور رسیده اند که مساله خیانت تک علیتی نیست و می تواند ناشی از عوامل و زمینه های مختلفی باشد. از جمله:

  • هیجان و تنوع طلبی: بسیاری از تیپ های شخصیتی هستند که تنوع طلبی بیمار گونه دارند و این تنوع طلبی را حتی در داشتن شریک های زندگی متعدد گسترش می دهند.
  • ارضا نشدن نیاز های جنسی: بسیاری از مردان و زنان بدلیل بی توجهی های جنسی و یا ناتوانی شریک جنسی شان در برآورده ساختن نیاز های جنسی شان وارد رابطه ای می شوند که این کمبود را برایشان جبران کنند.
  • عدم دریافت حمایت های عاطفی: در بسیاری از موارد علیرغم اینکه دو نفر رابطه جنسی موفقی با هم دارند اما به لحاظ روانی و عاطفی نمی توانند همدیگر را ارضا کنند. از این رو یکی از دو طرف از رابطه عاطفی خارج شده و در جای دیگر در جستجوی آن است.
  • عدم رضایت از ازدواج: ازدواجی که هیچ گاه مورد رضایت انها نبوده است. این خیانت ناشی از ازدواج هایی است که به زور یا مصلحتی شکل گرفته اند.
  • انتقام: زمانی که زنان و مردان وارد رابطه ای می شوند که طرف آنها به انحاء مختلفی انها را می آزارد گاها برای انتقام وارد رابطه هایی می شوند که به نوعی انتقام بگیرند.

آیا خیانت قابل درمان است؟

یکی از مهم ترین نقطه امیدواری های ما این است که براساس آمار های موثق از سوی روان شناسان از این نکته آگاهیم که بیش از نیمی از زوج هایی که خیانت وارد رابطه انها شده است، با گذراندن دوره های بهبودی رابطه توانسته اند به رابطه و تعهد قبلی خود بازگردند و آن را ترمیم کنند.

 

بهترین روانشناس متخصص خیانت

در اخرین بخش این نوشتار بر خود لازم می دانیم که این توصیه را به شما داشته باشیم در صورتی که در رابطه ای بودید که در آن خیانت در رابطه عاطفی رخ داده است (چه از طرف شما و چه از طرف مقابل تان) حتما اولین اقدامی که انجام می دهید این باشد که به بهترین روانشناس مراجعه کرده و مشاوره های لازم را با وی داشته باشید.

خوش بختانه تعداد قابل توجهی از روانشناسان در طول سال ها با فعالیت گسترده ای که در حوزه درمان و بهبود رابطه آسیب خورده دارند، از مهارت درمانی و توانمندی های بالایی در حفظ یک رابطه و بهبود آن برخوردارند. از این رو می توان به آنه ا مراجعه کرده و بهترین راهنمایی را دریافت کرد.

البته در بسیاری از موارد نیز می توان از مشاوره آنلاین روانشناس خیانت بهره برد. زیرا که اغلب بهترین روانپزشک در تهران در زمینه مشاوره آنلاین روانشناسی نیز فعالیت دارند.

کلام آخر

در پایان امید است که توانسته باشیم اطلاعات مفید و روشنگری را در اختیار شما عزیزان و همراهان همیشگی مان قرار دهیم. با لحاظ این نکات تا حد زیادی می توان از متلاشی شدن رابطه ای که قابل ترمیم است جلوگیری کرد.

22222

 

اگر در زمینه خیانت و راه هایی برای رفع این مشکل پرسشی دارید، می توانید از طریق شماره های زیر با دکتر علیرضا جباری، متخصص اعصاب و روان و رواندرمانگر در تهران، ارتباط برقرار نمایید:
شماره تماس: 02188431841 – 09916340691

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار + 20 =

Call Now Buttonتماس با دکتر جباری