دکتر علیرضا جباری » راه های افزایش اعتماد به نفس
مدت زمان مطالعه ۸ دقیقه

راه های افزایش اعتماد به نفس

بدون شک کلمه اعتماد به نفس را بارها شنیده اید و یا افرادی را می بینید که به دنبال تقویت اعتماد به نفس خود هستند. اما اعتماد به نفس چیست؟ از کجا بفهمیم اعتماد به نفس داریم یا نه ؟ آیا عدم اعتما به نفس منجر به کاهش کیفیت زندگی می شود؟ به زبان ساده اعتماد به نفس احساس اعتماد به توانایی ها، کیفیت ها و قضاوت فرد نسبت به خود است. تحقیقات نشان می دهد که اعتماد به نفس برای سلامتی و رفاه روانی بسیار ضرورت دارد. ما در این مقاله قصد داریم شما را با روش های افزایش اعتماد به نفس آشنا کنیم، لذا تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

اعتماد به نفس چیست؟

اعتماد به نفس می تواند به یک حس کلی اعتماد در توانایی شما برای کنترل زندگی اشاره داشته باشد و یا ممکن است واکنش در یک موقعیت خاص باشد. به عنوان مثال، ممکن است در زمینه خاصی از تخصص اعتماد به نفس بالایی داشته باشید، اما در زمینه های دیگر اعتماد به نفس کمتری داشته باشید.

انجمن روانشناسی آمریکا اعتماد به نفس را اینگونه تعریف می کند: «اعتقاد به اینکه فرد می تواند با موفقیت خواسته های یک کار را برآورده کند».

داشتن سطح سالم اعتماد به نفس می تواند به شما کمک کند تا در زندگی شخصی و حرفه ای خود موفق تر شوید. برای مثال، تحقیقات نشان داده است که افرادی که اعتماد به نفس بیشتری دارند، از نظر تحصیلی پیشرفت بیشتری دارند. اعتماد به نفس می تواند در انگیزه پیگیری اهداف شما نیز نقش داشته باشد و حتی سطح اعتماد شما بر نحوه ارائه خود به دیگران تأثیر بگذارد.

روش های تقویت و افزایش اعتماد به نفس

خوشبختانه راه های مختلفی وجود دارد که می توانید اعتماد به نفس خود را افزایش دهید. چه در یک زمینه خاص اعتماد به نفس نداشته باشید و چه در تلاش برای احساس اطمینان در مورد هر چیزی هستید، راهکارهای زیر می تواند به زیر تقویت اعتماد به نفس شما کمک کند:

۱- از مقایسه خود با دیگران دست بردارید

آیا ظاهر خود را با دوستان، اقوام یا سایر افراد معروف مقایسه می کنید؟ اگرچه بر اساس نظریه مقایسه اجتماعی انجام مقایسه طبیعی است. اما به احتمال زیاد به افزایش اعتماد به نفس شما کمکی نکرده و حتی ممکن است اثر معکوس داشته باشد.

وقتی متوجه می شوید که در حال مقایسه کردن هستید، ابتدا به خود یادآوری کنید که انجام این کار مفید نیست و زندگی یک رقابت نیست. اگر نسبت به زندگی دیگران حسادت می کنید، یادآوری نقاط قوت و موفقیت های خود نیز مفید است. برای یادآوری بهتر زمینه هایی در زندگی که در آن برکت دارید، یک دفتر خاطرات سپاسگزاری داشته باشید. این می تواند به شما کمک کند تا روی زندگی خود در مقابل تمرکز بر زندگی دیگران تمرکز کنید.

۲- اطراف خود را با افراد مثبت احاطه کنید

به این فکر کنید که دوستانتان چه احساسی در شما ایجاد می کنند. آیا شما را بالا می برند یا پایین می آورند؟ آیا آنها دائماً شما را قضاوت می کنند یا شما را همانطور که هستید می پذیرند؟ افرادی که با آنها وقت می گذرانید می توانند بر افکار و نگرش های شما در مورد خودتان تأثیر بگذارند. بنابراین، اگر بعد از معاشرت با شخص خاصی احساس بدی نسبت به خود دارید، ممکن است زمان خداحافظی فرا رسیده باشد.

در عوض، اطراف خود را با افرادی احاطه کنید که شما را دوست دارند و بهترین ها را برای شما می خواهند. به دنبال افرادی باشید که مثبت اندیش هستند و می توانند به تقویت اعتماد به نفس شما کمک کنند. اعتماد به نفس و مثبت اندیشی باعث بهبود کیفیت زندگی افراد می شود.

۳- مراقب بدن خود باشید

توجه و خودمراقبتی جسم از اهمیت بسزایی برخوردار است. هنگامی که می‌دانید کار مثبتی برای ذهن، بدن و روح خود انجام می‌دهید، طبیعتاً احساس اعتماد به نفس بیشتری خواهید داشت. در اینجا چند روش مراقبت از خود در ارتباط با سطوح بالاتر اعتماد به نفس آورده شده است:

رژیم غذایی: تغذیه سالم فواید زیادی از جمله سطوح بالاتر اعتماد به نفس و عزت نفس دارد. هنگامی که بدن خود را با غذاهای غنی از مواد مغذی تغذیه می‌کنید، قوی‌تر و پرانرژی‌تر می شوید که می‌تواند منجر به احساس بهتر در مورد خودتان شود.

ورزش: مطالعات به طور مداوم نشان می دهد که ورزش بدنی باعث افزایش اعتماد به نفس می شود. به عنوان مثال، یک مطالعه در سال ۲۰۱۶ نشان داد که فعالیت بدنی منظم ظاهر بدن شرکت کنندگان را بهبود می بخشد و وقتی ظاهر بدنشان بهبود یافت، احساس اعتماد به نفس بیشتری داشتند.

مراقبه (مدیتیشن): بیشتر از یک تمرین آرامش بخش، مدیتیشن می تواند به چندین روش به افزایش اعتماد به نفس کمک کند. مراقبه علاوه بر خود شناسی و پذیرش خود به شما می آموزد از افکار منفی دست برداشته و صحبت های ذهنی غیرمفید که در اعتماد به نفس شما اختلال ایجاد می کند را متوقف کنید.

خواب: کم خوابی می تواند بر احساسات شما تأثیر بگذارد. برعکس، خواب با کیفیت با ویژگی های شخصیتی مثبت از جمله خوش بینی و عزت نفس مرتبط است.

۴- با خودت مهربان باش

شفقت به خود مستلزم این است که وقتی اشتباه می کنید یا شکست می خورید، با مهربانی با خود رفتار کنید. این به شما امکان می دهد از نظر عاطفی انعطاف پذیرتر شده و احساسات چالش برانگیز را بهتر هدایت کنید. همچنین، مهربانی و شفقت با خود ارتباط را با خود فرد و دیگران تقویت می کند.

۵- خودگویی مثبت را تمرین کنید

خودگویی منفی می تواند توانایی های شما را محدود کند و اعتماد به نفس شما را با متقاعد کردن ضمیر ناخودآگاهتان به اینکه “نمی توانید از عهده چیزی برآیید” یا “خیلی سخت است” و “حتی نباید تلاش کنید” را کاهش دهد. از سوی دیگر، صحبت با خود به شکل خوش بینانه می تواند شفقت به خود را تقویت کند و به شما کمک کند بر شک و تردید خود غلبه کنید. بنابراین برای افزایش اعتماد به نفس به صحبت های ذهنی با خود توجه کرده و سپس راهی برای تبدیل این افکار به خودگویی مثبت پیدا کنید .

۶- با ترس های خود روبرو شوید

یکی از بهترین راه‌ها برای ایجاد اعتماد به نفس مواجهه رودررو با ترس‌هایتان است. رویارویی با برخی از ترس های خود را که ناشی از کمبود اعتماد به نفس است، تمرین کنید. اگر می ترسید یا فکر می کنید که قرار است خرابکاری کنید، به هر حال سعی کنید. کمی شک به خود حتی می تواند به بهبود عملکرد کمک کند و هر بار با ترس خود مقابله می کنید، اعتماد به نفس بیشتری نسبت به خودتان پیدا خواهید کرد.

۷- کارهایی را انجام دهید که در آنها مهارت دارید

وقتی کارهایی را انجام می دهید که در آن مهارت دارید چه اتفاقی می افتد؟ اعتماد به نفس شما شروع به افزایش می کند. نقاط قوت شما حتی قوی تر می شوند، که به بهبود باور شما نسبت به خودتان کمک می کند. اتخاذ این رویکرد یک مزیت دیگر نیز دارد و آن این است که میزان رضایت شما از زندگی افزایش می یابد.

۸- بدانید چه زمانی باید نه بگویید

در حالی که انجام کارهایی که در آنها مهارت دارید می تواند اعتماد به نفس شما را تقویت کند، تشخیص موقعیت هایی که می تواند باعث کاهش اعتماد به نفس شما شود به همان اندازه مهم است. نه گفتن به فعالیت هایی که باعث از بین رفتن اعتماد به نفس شما می شود، اشکالی ندارد. مطمئناً نمی‌خواهید از انجام کاری که باعث ناراحتی شما می‌شود اجتناب کنید، زیرا ناراحتی اغلب بخشی از فرآیند رشد شخصی است. در عین حال، هیچ اشکالی ندارد که مرزهای خود را بشناسید و به آنها پایبند باشید.

دفعه بعد که کسی انجام کاری را پیشنهاد کرد که می‌دانید اعتماد به نفس شما را کاهش می‌دهد، با احترام پیشنهاد او را رد کنید. البته لازم نیست برای همیشه از آن فعالیت اجتناب کنید. هنگامی که یاد گرفتید چگونه اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید، ممکن است آنقدر قوی باشید که دوباره آن را امتحان کنید، بدون اینکه به اعتماد به نفس خود آسیبی وارد شود.

۹- اهداف واقع بینانه تعیین کنید

مشخص شده است که تعیین اهداف بلندمدت و عدم دستیابی به آنها به سطح اعتماد آسیب می رساند. عکس این موضوع نیز به اثبات رسیده است که هرچه بیشتر به اهداف خود دست یابید، اعتماد به نفس و توانایی هایتان بیشتر می شود. برای تعیین اهداف واقع بینانه، آنچه را که می خواهید به دست آورید بنویسید. بعد از خود بپرسید چه شانسی برای رسیدن به آن دارید. اگر احتمال دستیابی به هدف بسیار کم بود، بهتر است هدفی واقعی تر و دست یافتنی تر انتخاب کنید.

توصیه پایانی

یادگیری اینکه چگونه اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید، می تواند طیف وسیعی از اثرات مثبت بر زندگی شما داشته باشد. علاوه بر این به شما کمک می کند تا احساس بهتری نسبت به خود و توانایی های خود داشته باشید، اعتماد به نفس می تواند روابط شما را قوی تر کند و شما را در برابر استرس مقاوم تر کند. خوشبختانه روش های مختلفی برای افزایش اعتماد به نفس وجود دارد که بسیار موثر است. اما گاهی اوقات اعتماد به نفس پایین نشانه یک بیماری روانی مانند افسردگی یا اضطراب است که در این صورت مراجعه به بهترین روانپزشک تهران توصیه می شود. یک روانپزشک و درمانگر می تواند به شما در درک بهتر موضوع کمک کرده و با شما همکاری کند تا اعتماد به نفس خود را تقویت کنید.

منبع: www.verywellmind.com/how-to-boost-your-self-confidence-4163098

دکتر علیرضا جباری

دکتر علیرضا جباری

متخصص اعصاب و روان و رواندرمانگر در تهران، دارای گواهینامه تخصصی اعصاب و روان،  دارای گواهینامه بین الملی در درمان های متمرکز بر هیجان Emotion focused therapy تحت نظر Juliett beeking، دارای گواهینامه هیپنوتیزم تراپی از انجمن هیپنوتیزم ایران، دوره تخصصی رواندرمانی و تراپی تحت نظر اساتید و سوپرویژن از اساتید مربوطه، روانپزشک و رواندرمانگر سازمان بین اللملی پزشکان بدون مرز در پروژه جنوب تهران از سال 98 تا کنون، روانپزشک و رواندرمانگر در بیمارستان بین اللملی کیش از سال 97 تا کنون
برچسب ها:
مقالات مرتبط
افسردگی بعد از ازدواج و درمان آن 

افسردگی بعد از ازدواج و درمان آن 

افسردگی بعد از ازدواج در چند سال اول بسیار دیده می‌شود. افرادی که دچار این عارضه می‌شوند، با علائمی از قبیل، احساس ناراحتی و غم به صورت مداوم، خستگی و کمبود انرژی، مشکل در تمرکز، کاهش یا افزایش...

علائم اعتیاد به ماده مخدر گل و درمان آن

علائم اعتیاد به ماده مخدر گل و درمان آن

این روزها نام ماده مخدر گل زیاد به گوشمان می رسد. ماریجوانا که با نام گل در میان افراد شناخته می شود، یکی از مشتقات شاهدانه محسوب می شود. مصرف گل، این مادّه مخدر تاثیر مستقیمی بر سیستم اعصاب مرکزی...

شوک فرهنگی بعد از مهاجرت

شوک فرهنگی بعد از مهاجرت

شوک فرهنگی بعد از مهاجرت یکی از چالش‌های مهاجرت است که برای بسیاری از افراد نگران کننده است. این اتفاق ناشی از تفاوت فرهنگ کشورهای مختلف است و ممکن است در ابتدا به یکی از معضلات مهاجرت تبدیل شود....

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 − دو =