دکتر علیرضا جباری » اضطراب اجتماعی
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

اضطراب اجتماعی

آیا تا به حال برای شما پیش آمده است که به خاطر خجالتی بودن در یک جمع حاضر نشوید و یا حتی قرارهای ملاقاتتان را لغو کنید؟ و یا این که بخاطر همین خجالتی بودن نتوانید از حقتان دفاع کنید؟ شاید موضوعی که برای همه ما در زندگی پیش آمده باشد این است که در زمانی که مدرسه می رفتیم، متوجه می شدیم که بعضی از دانش آموزان با وجود این که درس را از پیش آماده کرده بودند و به اصطلاح بلد بودند، نمی توانستند جلوی سایر بچه های کلاس پاسخ سوال های معلم را بدهند. یا آن که حتی در دوران دانشگاه بسیاری از دانشجویان در زمان ارائه کنفرانس، دست و پای خود را گم می کردند و نمی توانستند به خوبی از پس ارائه کنفرانس خود بربیایند. آیا می دانید که دلیل این اتفاقات چیست؟ آیا تا بحال کلمه اضطراب اجتماعی یا هراس اجتماعی را شنیده اید؟ با ما همراه باشید تا در این مطلب به بررسی بیشتر این موضوع بپردازیم.

پیش از شروع مطلب، صحبت های دکتر علیرضا جباری را در رابطه با این اختلال شخصیتی می شنویم:

اضطراب اجتماعی چیست؟

اضطراب اجتماعی که در زبان انگلیسی Social Anxiety Disorder نامیده می شود، مشکلی است که در دوران جوانی و نوجوانی بسیار رایج است. اضطراب اجتماعی نوعی بیماری روانی شناخته می شود. بهتر است که همه ما با این مشکل آشنایی داشته باشیم زیرا اگر فرزند جوان یا نوجوانی داریم،  ممکن است ما نیز به عنوان پدر و مادر با آن برخورد داشته باشیم زیرا این مشکل بسیار رایج است.

انواع اضطراب اجتماعی کدام است؟

اضطراب اجتماعی به دو نوع تقسیم می شود:

 1. اضطرابی که مربوط به انجام یک کار می باشد و فرد باید در آن وظیفه ای را که به او محول شده انجام دهد؛ برای مثال به درس پاسخ دهد، کنفرانس بدهد، در کلاس سوال بپرسد، در مهمانی پذیرایی کند، فرمی را در حضور فرد دیگری پر کند و …
 2. گاهی فقط بودن در جمع و رفتار طبیعی فرد است که او را مضطرب می کند و نیازی به انجام کاری نیست؛ برای مثال فرد قرار است سر صحبت را با کسی باز کند یا با کسی دوست شود و یا حتی احوالپرسی های عادی انجام دهد.

چنین موقعیت هایی به اندازه ای فرد را مضطرب می کند که ترجیح می دهد از موقعیت های فرار کند و در این موقعیت ها حاضر نشود.

عوامل ایجادکننده اضطراب اجتماعی

پژوهش های زیادی در رابطه با عوامل ایجاد کننده اضطراب اجتماعی انجام شده است که در حوزه های مختلف از جمله علم اعصاب و علوم جامعه شناسی بوده است. عوامل ایجاد کننده این مشکل هنوز به صورت قطعی مشخص نشده است اما تحقیقات نشان داده است که عوامل ژنتیکی، عوامل محیطی (تجربه یک ضربه روانی یا یک واقعه اجتماعی که تحقیرآمیز بوده است) و مصرف مواد مخدر مهم ترین عوامل در ایجاد اضطراب اجتماعی می باشند.

اضطراب اجتماعی چگونه خود را نشان می دهد؟

اضطراب اجتماعی به خصوص و به صورت آشکار در ترس و نگرانی از سخنرانی کردن خود را نشان می دهد. فردی که دچار این مشکل است، از زمانی که متوجه می شود که قرار است کنفرانس بدهد، دچار مشکلات زیر می شود:

 • تپش قلب می گیرد؛
 • علائم اضطراب بر فرد چیره می شود؛
 • دستان او می لرزد؛
 • عرق سرد بر پیشانی او می نشیند؛
 • صدا دچار لرزش می شود؛
 • گلو خشک می شود؛
 • بدن او می لرزد؛
 • حافظه او دچار مشکل و اختلال می شود؛
 • قدرت بیان و تکلم او با مشکل مواجه می شود.

بنابراین موقعیت این چنینی مانند کنفرانس، فرد را در حالت اضطراب قرار می دهد و او تلاش می کند تا خود را از این وضعیت رها کند. در نتیجه اولین کاری که فرد انجام می دهد، اجتناب و فرار از این موقعیت است.

اضطراب اجتماعی

به طور کلی، فردی که دچار اضطراب اجتماعی است، در موقعیت های اجتماعی هر جایی که چند نفر در آن جا حضور دارند و بر روی ظاهر، کارها و رفتارهای او قضاوت می کنند، دچار این علائم می شود. هر چه قدر این قضاوت اهمیت بیشتری داشته باشد (برای مثال رئیس، خانواده ، فردی که قرار است با او ازدواج کند، استاد و …) اضطراب بیشتر خود را بروز می دهد.

فرد مضطرب اجتماعی تا جای ممکن سعی می کند تا از این موقعیت ها فرار کند، مگر آن که مجبور به مواجه شدن با آن شود. اگر فرد در نهایت با این موقعیت ها برخورد داشته باشد، با مشکلات زیادی این موقعیت را به پایان می رساند.

روش های فرار از اضطراب اجتماعی

گاهی فرد چاره ای برای مواجهه با این اضطراب اجتماعی ندارد و باید حتماً در آن موقعیت قرار بگیرد. برای مثال تصور کنید که یک مدیر باید در جلسه ای برای سخنرانی حاضر شود. قطعاً در چنین موقعیتی وی نمی تواند در جلسه حاضر نشود یا سخنرانی نکند. بنابراین از متدها و روش هایی برای کنترل اضطراب خود استفاده می کند که بعضی از این روش ها عبارتند از:

 • به همراه داشتن داروهای ضد اضطراب و استفاده از آن در زمان نیاز
 • برقرار نکردن ارتباط چشمی (eye contact) و در نتیجه بی حوصله شدن مخاطب او و عدم قضاوت در مورد او
 • واگذار کردن غیر طبیعی کارها به سایر افراد

فرد با انجام ترفندهایی این چنینی تلاش می کند تا از موقعیت اضطراب اجتماعی فرار کند. اما این فرار همیشگی نیست و گاهی بسیاری از موقعیت های مناسب زندگی خود را به دلیل این فرارها از دست می دهد. در نتیجه در برهه ای از زندگی تصمیم به رفع این مشکل روانشناختی می گیرد.

راه های درمان اضطراب اجتماعی

اولین و مهم ترین نکته ای که باید در درمان اضطراب اجتماعی به آن توجه شود، تشخیص زود هنگام این اختلال است. با گذشت زمان، این اختلال ریشه دار می شود و درمان آن سخت تر خواهد شد. پرهیز مبتلایان به مراجعه به روانپزشک مشکلات بزرگی از جمله اعتیاد و افسردگی را به وجود خواهد آورد.

فرد با مراجعه به روانپزشک، طبق نظر او از داروهای درمان اختلال اضطراب استفاده خواهد کرد. برخی داروهای ضدافسردگی مانند سیمباتلا و لگزاپرو به کاهش اضطراب کمک می کند.

گاهی نیز روانپزشک با گفتگو درمانی و تغییر عادت های زندگی فرد مبتلا به اضطراب اجتماعی، به رفع مشکلات او کمک می کند.

در پایان باید بگوییم که اضطراب اجتماعی نوعی اختلال روانی رایج است که فرد با شناخت علائم آن در زودترین زمان ممکن و مراجعه به متخصص اعصاب و روان و یا برقراری ارتباط با بهترین مشاوره آنلاین می تواند از این مشکل رهایی پیدا کند و به راحتی با موقعیت های اجتماعی زندگی خود مواجه شود.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده + 12 =

Call Now Buttonتماس با دکتر جباری