دکتر علیرضا جباری » اختلال شخصیت اسکیزوئید چیست؟
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

اختلال شخصیت اسکیزوئید چیست؟

اختلال شخصیت اسکیزوئید (SPD) یک بیماری مزمن و فراگیر است که با انزوای اجتماعی و احساس بی تفاوتی نسبت به افراد دیگر مشخص می شود. افرادی که به این اختلال مبتلا هستند، اغلب به عنوان افراد دور یا گوشه گیر توصیف می شوند. آنها بیان اجتماعی محدودی دارند و تمایل دارند از موقعیت های اجتماعی که شامل تعامل با افراد دیگر است اجتناب کنند. ما در این مقاله قصد داریم به بررسی علل، علائم و راه های درمان اختلال شخصیت اسکیزوئید بپردازیم، لذا تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

اختلال شخصیت اسکیزوئید چیست؟

اختلال شخصیت اسکیزوئید یا Schizoid Personality Disorder (SPD) یک الگوی بی‌تفاوتی نسبت به روابط اجتماعی است که با طیف محدودی از بیان عاطفی و تجربه مشخص می شود. افراد مبتلا به این اختلال شخصیت می توانند در زندگی روزمره کار کنند، اما روابط معناداری با دیگران ایجاد نمی کنند. آنها معمولاً تنها هستند و ممکن است مستعد رویاپردازی بیش از حد و همچنین ایجاد وابستگی به حیوانات باشند. آنها معمولا در مشاغل انفرادی که برای دیگران دشوار است، مانند نگهبانان شبانه، خوب عمل کنند. افراد مبتلا به اختلال شخصیت اسکیزوئید به ندرت احساس می کنند مشکلی در آنها وجود دارد. این اختلال در اوایل بزرگسالی خود را از طریق جدایی های اجتماعی و عاطفی نشان می‌دهد که و اغلب مبتلا به این اختلال از داشتن روابط نزدیک سر باز می زنند.

این اختلال شخصیت تحت عنوان راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی (DSM-5) به عنوان یک وضعیت خوشه ای طبقه بندی می شود که معمولا عجیب و غریب و غیر عادی توصیف می گردد. دو اختلال شخصیت دیگر خوشه A اختلال شخصیت اسکیزوتایپی و اختلال شخصیت پارانوئید هستند.

علائم و ویژگی های شخصیت اسکیزوئید

طبق DSM-5 ، علائم اختلال شخصیت اسکیزوئید شامل موارد زیر است:

 • تمایلی به روابط نزدیک ندارد یا از آن لذت نمی برد.
 • گوشه گیر و جدا به نظر می رسد.
 • از فعالیت های اجتماعی که شامل تماس قابل توجه با افراد دیگر است، اجتناب می کند.
 • تقریباً همیشه فعالیت های انفرادی را انتخاب می کند.
 • علاقه کم یا بدون علاقه به تجربیات جنسی با شخص دیگر دارند.
 • فاقد روابط نزدیک به جز با بستگان نزدیک است.
 • نسبت به ستایش یا انتقاد بی تفاوت است.
 • سردی عاطفی، جدایی، یا عاطفه مسطح را نشان می دهد.
 • در بیان خود مشکل دارد.
 • تغییرات قابل مشاهده کمی در خلق و خوی خود نشان می دهد.
 • از چند فعالیت لذت می برد.
 • انگیزه یا اهداف زندگی اندکی دارد.

علت بروز اختلال اسکیزوئید چیست؟

به طورکل، علل اختلالات شخصیت شناخته شده نیست، اما خطر بالاتری برای اختلال شخصیت اسکیزوئید در خانواده های مبتلا به بیماری‌های طیف اسکیزوفرنی وجود دارد. شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد این اختلال ساختار ژنتیکی زمینه‌ای با اسکیزوفرنی دارد و کناره‌گیری اجتماعی یکی از ویژگی‌های هر دو اختلال است. استعداد ژنتیکی برای ابتلا به این اختلال وجود دارد و برخی از مطالعات میزان وراثت پذیری را تقریباً ۳۰ درصد می دانند.

آیا اختلال شخصیت اسکیزوئید و اسکیزوفرنی یکسان هستند؟

خیر. مانند همه اختلالات شخصیت، اختلال شخصیت اسکیزوئید یک الگوی رفتاری مادام العمر است و منجر به ناراحتی ذهنی در فرد مبتلا نمی شود. در مقابل، اسکیزوفرنی یک شروع معمولی در اوایل بزرگسالی دارد و منجر به پریشانی شدید در فرد می شود. این اختلالات دارای ویژگی های مشترکی مانند ناتوانی در برقراری ارتباط با دیگران و ناتوانی در ابراز احساسات هستند. اما افراد مبتلا به اختلال شخصیت اسکیزوئید توهم یا پارانوئید ندارند و همچنین تفکر یا گفتار مخدوش ندارند. در حقیقت تمام افراد مبتلا به اختلال شخصیت اسکیزوئید، بر خلاف افراد مبتلا به اسکیزوفرنی یا اختلال اسکیزوافکتیو، با واقعیت در تماس هستند. شیوع این اختلال در حدود ۳.۱ تا ۴.۹ درصد جمعیت است که فراوانی آن در مردان و زنان یکسان است.

درمان اسکیزوئید

درمان اختلال شخصیت اسکیزوئید

افرادی که این اختلال را دارند به ندرت به دنبال درمان هستند، آنها فکر نمی کنند مشکلی وجود ندارد و رفتار آن ها طبیعی است. این تا حدی به این دلیل است که افراد مبتلا به این تشخیص معمولاً احساس تنهایی نمی‌کنند یا با افرادی که از روابط نزدیک لذت می‌برند رقابت نمی‌کنند.

معمولاً برای اختلال شخصیت اسکیزوئید داروها توصیه نمی شود. با این حال، گاهی اوقات از آنها برای درمان کوتاه مدت افسردگی و یا حالت های شدید اضطراب مرتبط با این اختلال استفاده می شود. وجود اضطراب، که معمولاً ناشی از ترس از افراد دیگر است، ممکن است به این معنی باشد که تشخیص اختلال شخصیت اسکیزوتایپی مربوطه مناسب‌تر است.

درمان فردی که با موفقیت به سطح اعتماد درازمدت دست می یابد ممکن است مفید باشد، زیرا به افراد مبتلا به این اختلال کمک می کند تا در مواردی که مورد نظر است، روابط معتبر برقرار کنند. روان درمانی فردی می تواند به تدریج بر شکل گیری رابطه واقعی بین بیمار و درمانگر تأثیر بگذارد.

بیشتر بخوانید: بررسی ویژگی های بهترین روانپزشک تهران

پیگیری روان درمانی طولانی مدت دشوارتر است زیرا بهبود این اختلال دشوار است. در عوض، درمان باید بر روی اهداف درمانی ساده تمرکز کند تا نگرانی های فعلی یا عوامل استرس زا در زندگی فرد را کاهش دهد. شناخت درمانی ممکن است برای پرداختن به انواع خاصی از افکار واضح و غیرمنطقی که بر رفتارهای بیمار تأثیر منفی می‌گذارند، استفاده شود. این برنامه درمانی باید در شروع درمان به وضوح تعریف شود. درمانگر باید از تفاوت های فرهنگی که می تواند به عنوان اختلالات شخصیتی ظاهر شود، آگاه باشد.

چرا اکثر افراد مبتلا به اختلال شخصیت اسکیزوئید از مراجعه به درمان خودداری می کنند؟

این اختلال به عنوان خود ذهنی آزاردهنده برای فرد تجربه نمی شود. در حالی که افراد مبتلا به اختلال شخصیت اسکیزوئید تشخیص می دهند که با دیگران تفاوت دارند، به ویژه در عدم علاقه آنها به روابط نزدیک، این منجر به نگرانی یا تنهایی نمی شود. کسانی که به دنبال درمان هستند که یکی از اعضای خانواده یا به آنها توصیه کرده است که مشاوره یا کمک های یک رواندرمانگر خوب را دریافت کنند.

بهترین اقدام برای کسانی که به دنبال درمان هستند چیست؟

درمان باید به جای تلاش برای “درمان” فرد، بر اهداف درمانی ساده برای کاهش نگرانی‌های فوری یا عوامل استرس‌زا در زندگی فرد تمرکز کند. شناخت درمانی ممکن است برای پرداختن به انواع خاصی از افکار واضح و غیرمنطقی که بر رفتارهای بیمار تأثیر منفی می‌گذارند، استفاده شود. این برنامه درمانی باید در شروع درمان به وضوح تعریف شود. درمانگر باید از تفاوت های فرهنگی که می تواند به عنوان اختلالات شخصیتی ظاهر شود، آگاه باشد.

دکتر علیرضا جباری

دکتر علیرضا جباری

متخصص اعصاب و روان و رواندرمانگر در تهران، دارای گواهینامه تخصصی اعصاب و روان،  دارای گواهینامه بین الملی در درمان های متمرکز بر هیجان Emotion focused therapy تحت نظر Juliett beeking، دارای گواهینامه هیپنوتیزم تراپی از انجمن هیپنوتیزم ایران، دوره تخصصی رواندرمانی و تراپی تحت نظر اساتید و سوپرویژن از اساتید مربوطه، روانپزشک و رواندرمانگر سازمان بین اللملی پزشکان بدون مرز در پروژه جنوب تهران از سال 98 تا کنون، روانپزشک و رواندرمانگر در بیمارستان بین اللملی کیش از سال 97 تا کنون
برچسب ها:
مقالات مرتبط
شوک فرهنگی بعد از مهاجرت

شوک فرهنگی بعد از مهاجرت

شوک فرهنگی بعد از مهاجرت یکی از چالش‌های مهاجرت است که برای بسیاری از افراد نگران کننده است. این اتفاق ناشی از تفاوت فرهنگ کشورهای مختلف است و ممکن است در ابتدا به یکی از معضلات مهاجرت تبدیل شود....

هیپنوتیزم تراپی با بهترین متخصص روانپزشک

هیپنوتیزم تراپی با بهترین متخصص روانپزشک

هیپنوتیزم درمانی در دسته تکنیک های روان درمانی قرار دارد که هوشیاری را به یک سطح دیگر رسانده و تغییر وضعیت را برای فرد ایجاد می‌کند و سپس به درمان انواع ناراحتی ها و مشکلات ذهنی مورد نظر می‌پردازد....

احساس تنهایی بعد از مهاجرت

احساس تنهایی بعد از مهاجرت

مهاجرت یک تجربه بزرگ و تغییر قابل توجه در زندگی فرد است. این تغییر ممکن است همراه با احساس تنهایی و اشتیاق در محیط جدید باشد. احساس تنهایی پس از مهاجرت ممکن به دلیل از دست دادن شبکه اجتماعی و...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 1 =