یکی از مراجعات شایع به متخصصان بهداشت روانی مشکلات مربوط به ازدواج و روابط عاطفی است. زوج درمانی راهی است برای حل کردن مشکلات و کشمکش‌های زوج‌هایی که خود به تنهایی قادر به حل مشکلاتشان نیستند. فرایند زوج درمانی شامل زن و شوهر، و یک فرد آموزش دیده و متخصص در این زمینه است که در خصوص احساسات و افکارشان بحث می‌کنند.

هدف زوج درمانی چیست ؟

هدف در زوج درمانی کمک به زنان و مردان است تا همدیگر را بهتر درک کنند و اگر تصمیم دارند و یا می‌خواهند که تغییر کنند، به آنها کمک شود تا به خواسته و هدفشان برسند. زوجین باید بتوانند خواسته ها و نظرات خود را در کانال امنی به یکدیگر بیان کنند. بايد بدانند نظر آنها براى همسرشان اهميت دارد و می تواند اثر گذار باشد.

در واقع زوج درمانی به آنها کمک می کند تا بتوانند با هم مکالمه کنند و نگران این موضوع نباشند که شايد حرفی بزنند و براى همسرشان سنگين تمام شود یا نظری بدهند که در موقعیت دیگر از آن سواستفاده شود. زوجین همچنین از این می ترسند كه نظری دهند ولی توجهی به آن نشود. محور درمان در جلسات زوج درمانى ايجاد يك رابطه دوستانه بين “زن و شوهر” است تا بتوانند در اين كانال ارتباطى بيشتر به خواسته هاى يكديگر احترام بگذارند و در نهايت از ميزان تعارضات آنها كاسته شود.

زوج درمان

تراپی زن و شوهر

مراحل کار زوج درمانی پیست ؟

یک متخصص بی طرف برای شما و همسرتان این امکان را فراهم میکند که به مشکلات در رابطه تان و ریشه آنها پی ببرید. ببینید این مشکلات چگونه بوجود آمده اند و نقش هر کدام از شما در ایجاد آنها و کمک به تداوم آنها تا چه میزان است. آگاهی به مشکلات و ریشه آنها همیشه گام اول تراپی هست.

مرحله بعدی تغییر می باشد. در این مرحله کمک می شود که ببینید چگونه می توانید به گونه دیگری با یکدیگر رفتار کنید: مثلا بهتر و بیشتر با هم مکالمه داشته باشید، یا دایره عمل و عکس العمل بین رابطه را از تخریبی به تصحیحی تبدیل کنید.

رابطه درمانی بین همسران مستلزم شرکت هر دو نفر در جلسات تراپی می باشد. ولی اگر همسر شما مایل به همکاری نباشد. شما می توانید خودتان به صورت فردی کمک بگیرید. در این صورت می توان کمک کرد که شما با تغییر در شیوه فکر و رفتار خود تاثیر مثبتی در بهتر شدن رابطه تان داشته باشید.

چه چیزهایی نشان میدهد که ما در روابط زوجیمان مشکل داریم؟

دکتر علیرضا جباری متخصص اعصاب روان و روانپزشک معتقد است نشانه های زیر بیان میکنند که زوج باید زودتر به فکر حل مشکلات باشد و از کمک های تخصصی برای بهبود شرایط استفاده کند.

 • مکالمه بین زوجین متوقف شده است.
 • رابطه جنسی متوقف شده یا مشکلاتی در آن ایجاد شده است.
 • مجادلات بدون راه حل ادامه پیدا می کند.
 • خشونت افزایش یافته است.
 • افسردگی یا سایر مشکلات جسمانی بروز پیدا کرده است.
 • اعتماد شکسته یا از بین رفته است.
 • بهترین زمان برای مشاوره زوجی چه وقت می باشد؟
 •  وقتی که احساس اعتماد به کنار رفته و احساس تردید یا پنهانکاری وجود دارد.
 • صحبت کردن در رابطه با مشکل باعث سردرگمی بیشتر یا خشم های غیرقابل تحمل می شود.
 • متارکه یا طلاق تنها راه حل ممکن به نظر می رسد.
 • اشتیاق ها از بین رفته و رابطه جنسی توأم با شادی و لذت نیست.
 • دعوا و متهم سازی متقابل تمام  فضای زوجین را پرکرده است.

تا جایی که ترس یا خشونت خانگی وجود ندارد، بهتر است که زوجین با هم به درمان بیایند. اما در غیر این صورت مشاوره با یکی از زوجین پیش می رود. توانایی مدیریت کردن تعارض، مجادله و مشکلات سنگ بنای حفظ یک رابطه خوب است. البته شایان ذکر است که نباید انتظار داشت در رابطه ایی مشکل وجود نداشته باشد. چرا که وقوع مشکل اجتناب ناپذیر است. هر یک از زوجین با باورها و ارزش های خودشان وارد زندگی مشترک می شوند و هم اتاق درمان، بنابراین لازم است که هر دوی آنها احساس کنند که شنیده شده اند. زوج درمانی به ما کمک می کند پیامی که در پس تعارض و اختلاف زوجین نهفته است را دریابیم.

دعوا همسران

مشکل زناشویی

آیا زوج درمانی تنها به درد زوج های مشکل دار میخورد؟

رابطه درمانی همسران تنها محدود به حل مشکلات نمیشود. شما میتوانید از تخصص و تجربه یک روان درمانگر رابطه زوجینی به منظور بالا بردن کیفیت رابطه زناشویی تان و عمیق تر کردن علاقه تان به همدیگر بهره بگیرید. علاوه بر آن میتوانید در موارد مختلف دیگری از یک متخصص رابطه درمانی کمک بگیرید.به مثال های زیر توجه گنید .

 • چطور می توانیم با هم بهتر گفت و گو کنیم و همدیگر را بهتر درک کنیم؟
 • احساس می کنم که من و همسرم به مرور از هم دور میشویم. چکار میتوانیم برای بهبود رابطه مان بکنیم؟
 • همسر من به من خیانت کرده و من تردید دارم به زندگی مشترک ادامه بدهم؟
 • من و همسرم مرتب با هم جنگ و دعوا داریم. چطور میتوانیم از این دایره بیرون بیاییم؟
 • من میخواهم از همسرم جدا بشوم. ولی می ترسم که این تصمیم اشتباه باشد، چکار کنم؟
 • من تمام تلاشم را میکنم که رابطه زناشویی مان بهتر شود. ولی مطمئن نیستم که کار درستی میکنم. خودم رادر زندگی زناشویی خیلی تنها احساس می کنم. چطور میتوانم همسرم را کمک کنم که احساسم را درک کند؟
 • زندگی زناشویی با همسرم برایم ناخوشایند است. اما به خاطر حفظ کانون خانواده و بچه ها تحمل میکنم. آیا کار درستی میکنم؟

نگرانی‌های رایج در مورد زوج درمانی

سوال: من فکر می‌کنم مشکلات شخصی ام موجب تنش در زندگیمان می‌شود. آیا من به تنهایی باید از یک درمانگر کمک بگیرم یا زن و شوهر با هم؟

مشکلات شخصی مانند اعتماد به نفس پایین، بیماری، استرس کاری و غیره … بر روی شریک زندگی و روابط بین آنها تأثیر می‌گذارد.  پس معمولاً بهتر است هر دو زوج در جستجوی کمک برآیند تا این که هر زوج قادر شود، مشکلات زوج دیگر را درک کند و درمانگر نیز مشکلات را از هر دو دیدگاه بشنود و بررسی کند. سپس وی می‌تواند درمان فردی یا زوج درمانی را پیشنهاد دهد.

سوال دوم : اگر من به کمک احتیاج داشته باشم، به این معنی است که من دیوانه یا روانی ام؟

جستجوی کمک برای مشکلات شخصی یا مشکلات زناشویی میان زنها و شوهرها به معنی بیماری‌های روانی نیست. آن به معنی بالغ شدن و یا آماده شدن برای اداره کردن مسائل و مشکلات است، که اگر بدون حل باقی بماند ممکن است به استرس‌های قوی تر و یا از هم پاشیدن زندگی منجر شود.

برای مراجعه به زوج درمان گر خوب و با تجربه با مطب دکتر جباری تماس بگیرید.

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *