اصولا ، استرس چیست؟

استرس روانی عبارت است از واکنش‌های فیزیکی ، ذهنی و عاطفی که در نتیجه تغییرات و نیازهای زندگی فرد، تجربه می‌شوند. تغییرات می‌توانند بزرگ یا کوچک باشند. پاسخ افراد به تغییرات زندگی متفاوت است. استرس مثبت می‌تواند یک انگیزش دهنده باشد در حالی که استرس منفی می‌تواند در زمانی که این تغییرات و نیازها، فرد را شکست می‌دهند، ایجاد شود. به عبارتی دیگر استرس را می‌توان این گونه تعریف کرد: پاسخ عمومی و غیراختصاصی بدن در جهت حفظ هموستاز به هر عاملی که موجب تهدید یا برهم خوردن توانایی‌های جبرانی بدن گردد.

به طور کلی می‌توان گفت استرس یا فشار روانی یک اصطلاح کلی برای بیان الگوهایی از پاسخ‌های روانی و فیزیولوژیک به تحریکات هیجانی و فیزیکی است. پاسخ‌های فشار روانی وقتی بروز پیدا می‌کنند که ظرفیت برای سازش با بدن تحت فشار قرار می‌گیرد. استرس‌های منفی (دیسترس)که مربوط است به ترس، خشم، و خستگی روزمره افراد و با کلماتی از قبیل ناکامی، خشم، ترس، سردرگمی، سرخوردگی و … از آنها یاد می‌کنند و منشاء آنها را در هیجانات و تنش‌های عصبی و وضعیت‌های پرفشار زندگی می‌دانند.

در واقع استرس روانی عبارت است هر نوع رویدادی که چه از لحاظ ذهنی و چه از لحاظ جسمی فشاری بر بدن وارد نماید. شباهت‌های موجود در هر سه نوع فشار روانی که به آنها اشاره شد، باعث شده است که بیشتر به اثرات منفی فشار روانی توجه نماییم، در واقع برای بیان هریک از فشارهای مثبت و منفی کلمات متفاوتی وجود دارد.

رابطه شخصیت افراد و مقدار استرس آنها

در واقع این تفکر ماست که باعث ایجاد استرس در یک موقعیت خاص می‌شود. به طور مثال پرش از هواپیما با چتر را یک عده خطرآفرین و در نتیجه استرس زا برداشت می‌کنند، اما عده دیگری آن را یک چالش و هیجان انگیز ادراک می‌کنند. این عامل نقش شخصیت و یادگیری را در ادراک استرس پررنگ می‌سازد. برخی افراد در بیشتر شرایط، احساس تهدید می‌کنند و دچار استرس می‌شوند، صرف نظر از این که آیا آن شرایط واقعا خطرناک است یا خیر.

استرس روانی همیشه منفی نیست

بیشتر مردم استرس را عاملی منفی و مشکل ساز تلقی می‌کنند، اما در واقع استرس می‌تواند مثبت هم باشد. اثر استرس بر عملکرد، یک اثر دوگانه است. در سطوح استرس کم تا متوسط، عملکرد بهتر می‌شود، اما از سطح متوسط به بالا با افزایش استرس، عملکرد مختل می‌شود، زیرا نبود استرس به معنای اهمیت نداشتن آن موضوع برای فرد است.

برای مثال هنگامی که امتحان داریم، نبود استرس باعث بی خیالی زیاد و احتمالا مطالعه نکردن می‌شود. از سوی دیگر، استرس و ترس زیاد از امتحان هم باعث می‌شود آن چه را که بلد هستیم، نتوانیم در برگه امتحان پیاده کنیم. در زندگی روزمره هم این امر صادق است.

جدول سنجش استرس “هلمز و راهه”

در این جدول بخشی از رایج‌ترین حوادث فهرست شده در مقیاس «هلمز و راهه» آورده شده است.

اتفاق استرس زا

جدول استرس هلمز

 

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *